Bon turystyczny

i

Autor: Getty images Bonem turystycznym możesz teraz płacić także za zwiedzanie muzeuów i różne atrakcje sportowe.

Rewolucja w świadczeniach rodzinnych. Bon turystyczny dostanie więcej rodziców

2022-06-03 14:02

Wakacje 2022. Rodzice mogą skorzystać z bonu turystycznego nawet, jeśli złożyli wniosek o 500 plus po 31 grudnia 2021 r., ale w ciągu trzech miesięcy od narodzin dziecka. Dotyczy to dzieci urodzonych od października do grudnia ubiegłego roku. Zatem więcej dzieci otrzyma dodatkowe finansowanie wypoczynku. Rodzicu, zanim wybierzesz ośrodek wczasowy, sprawdź, czy zrealizujesz w nim bon turystyczny.

Wakacje 2022. Bon turystyczny dostanie więcej rodzin

Bon turystyczny to jednorazowe świadczenie w wysokości 500 zł na każde dziecko. Jeśli dziecko jest niepełnosprawne, przysługuje dodatkowe świadczenie w formie bonu turystycznego o wartości 500 zł. Zgodnie z przepisami, bon turystyczny przysługuje rodzicom, którzy mieli prawo do świadczenia wychowawczego 500 plus w dniu wejścia w życie przepisów o bonie (18 lipca 2020 r.), a także jeśli nabyli do niego prawo między 19 lipca 2020 r. a 31 grudnia 2021 r.

Jak informuje ZUS, niektórzy rodzice mogą skorzystać z bonu turystycznego nawet, jeśli złożyli wniosek o świadczenie wychowawcze po 31 grudnia 2021 r. Rodzice mają  trzy miesiące od urodzenia dziecka na złożenie wniosku o 500 plus. Jeśli na przykład dziecko urodziło się  w listopadzie 2021 r. i matka wystąpiła do ZUS o 500 plus na to dziecko w styczniu 2022 r. i ZUS przyznał jej to świadczenie od listopada 2021 r., to może skorzystać z bonu turystycznego.

Bon turystyczny cieszy się w Polsce sporym zainteresowaniem. Dotychczas  aktywowano ponad 3,4 miliona bonów, a do przedsiębiorców turystycznych z tytułu płatności bonami trafiło ponad 2,2 miliarda złotych.

Wakacje 2022. Bon turystyczny - jak z niego skorzystać

Jak skorzystać z bonu turystycznego? Aby skorzystać z bonu turystycznego, nie trzeba składać wniosku o bon turystyczny. Wystarczy aktywować bon na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Rodzice, którzy do tej pory nie aktywowali przysługujących im bonów, mogą to zrobić do 30 września 2022 r. Jeśli do tego dnia zapłacą za usługę za pomocą bonu, mogą z niej skorzystać po tym terminie. Bonem turystycznym można zapłacić na przykład za pobyt w hotelu, pensjonacie czy w gospodarstwie agroturystycznym. Lista podmiotów turystycznych, u których można zapłacić bonem, jest na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej.

Jeśli rodzic nie ma na PUE ZUS zakładki Polski Bon Turystyczny,  a spełnia warunki, powinien złożyć do Polskiej Organizacji Turystycznej wniosek o ustalenie prawa do świadczenia.

Pieniądze to nie wszystko. Maciej Szlinder
Sonda
Czy z niego skorzystasz i zarezerwujesz urlop w Polsce?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze