Nowe podatki

i

Autor: Shutterstock, AP, Marek Kudelski/Super Express Nowe podatki

Tak nas doi rząd!

To wszystkie podatki wprowadzone przez rząd PiS! Będziesz w szoku!

2023-03-22 10:21

Nie dość, że wysoka inflacja generuje wyższe dochody budżetu państwa (kiedy rosną ceny, rosną wpływy z podatków), to rząd dodatkowo doi jeszcze Polaków i przedsiębiorstwa wyższymi podatkami. "Prawo i Sprawiedliwość przez prawie osiem lat rządów budowało wśród Polaków wizerunek partii, która zmniejsza wysokość danin. Wiele podatków dochodowych faktycznie obniżono, ale równolegle wprowadzono lub zwiększono kilkadziesiąt innych"- informuje portal money.pl, i wypunktowuje, które z nich wzrosły. Za co płacimy więcej?

Rząd zarabia na wysokiej inflacji

Mamy obecnie do czynienia z największym kryzysem od 27 lat. Realnie ubożejemy przez wysoką, 18,5 proc., inflację. Realna roczna dynamika przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw siódmy miesiąc z rzędu była ujemna i wyniosła -4,06 proc. To trzeci najgłębszy realny spadek realnych płac w Polsce w sięgającej 2005 roku historii porównywalnych danych. Przeciętne miesięczne realne emerytury oraz renty brutto (z pozarolniczego systemu ubezpieczeń społecznych) spadły o 4,7 proc. rok do roku. W przypadku realnych świadczeń rolników odnotowany spadek był jeszcze większy i wyniósł 8,5 proc.

Jakby tego było mało wysoka inflacja generuje wyższe dochody budżetu państwa. Każdy jej punkt procentowy to ok. 4,7 mld zł więcej w państwowej kasie. Ale rząd dodatkowo zwiększa podatki, które muszą płacić firmy i obywatele. 

Jak rząd łupi Polaków?

Jak wyjaśnia portal, część obowiązkowych danin musiały zostać wprowadzone ze względu na konieczność wdrożenia unijnych dyrektyw i rozporządzeń. Portal wymienia wśród nich: opłatę emisyjną od paliw, obowiązkowe świadectwo charakterystyki energetycznej, procedowany jeszcze podatek od plastiku jak również podatek od nadmiarowych zysków spółek energetycznych czy akcyza na alkohol i papierosy. Część z nich wynika ze zlikwidowania tarcz antyinflacyjnych. Utrzymano jedynie 0 VAT na żywność.  

Są jednak takie zmiany, które na skutek zlikwidowanych ulg i preferencji podatkowych wpłynęły na podwyższenie podatków, albo po prostu zostały podwyższone.

Wśród nich jak wylicza money.pl są np. wyższe stawki mandatów skarbowych i grzywien. Według podanych w portalu wyliczeń są one uzależnione do wysokości wynagrodzenia minimalnego, które w tym roku wzrośnie aż dwa razy. Dzięki tej podwyżce urząd skarbowy będzie mógł nałożyć na nas mandat karny w wysokości od 349 zł do 6980 zł (w okresie od stycznia do czerwca 2023 r.), a od lipca 2023 r. – kiedy płaca minimalna wzrośnie do 3,6 tys. zł miesięcznie – mandaty będą wynosić od 360 zł do 7200 zł. 

Dalej portal wymienia chociażby podatek od deszczówki wprowadzony w 2018 r. Jak czytamy na portalu,  od 2022 r. stawka podatku jest dużo wyższa niż wcześniej. Najwyższą stawkę uiszczają ci, którzy nie posiadają na swojej działce żadnej infrastruktury retencyjnej. W takim przypadku stawka podatku wynosi 1,50 zł za każdy m kw. powierzchni. 

Kolejne podwyżki to tzw. danina solidarnościowa, wprowadzona w 2019 r. Wynosi ona 4 proc. Podstawę obliczenia daniny solidarnościowej stanowi nadwyżka ponad kwotę miliona złotych rocznego dochodu. 

-Od listopada 2019 r. podniesiono opłaty sądowe. W procesach cywilnych jest to 5 proc. wartości przedmiotu sporu. Tyle że przed zmianą przepisów opłata nie mogła być wyższa niż 100 tys. zł. Obecnie jej maksymalny pułap to 200 tys. zł. 1 stycznia 2019 r. wprowadzono opłatę od paliw. Stawki opłaty paliwowej na 2023 r. są wyższe o 13,3 proc. w stosunku do 2022 r. dla wszystkich rodzajów paliw. Opłata paliwowa wynosi aktualnie 172,91 zł za 1000 l benzyny silnikowej oraz wyrobów powstałych z jej zmieszania z biokomponentami wobec 152,61 zł w 2022 r.-informuje money.pl. 

Portal przypomina także, że w rachunku za energię płacimy od lipca 2016 r. opłatę mocową. W 2022 r. opłata OZE doliczona do rachunków za prąd wynosi 90 gr za MWh.  Od 23 kwietnia 2023 r. każdy, kto będzie chciał sprzedać lub wynająć dom/mieszkanie, będzie musiał wcześniej uzyskać świadectwo charakterystyki energetycznej dla tej nieruchomości. Koszt takiego obowiązkowego wydatku to od 400 zł do 1000 zł. 

money wylicza, że od 1 stycznia 2021 r. weszła opłata małpkowa oraz podatek cukrowy od słodkich napojów. Rząd przywrócił w 2023 r. opodatkowanie 13. i 14. emerytur. Jak przypomina resort finansów, świadczenia te zgodnie z ustawą o PIT podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym. 

Poniżej lista wszystkich 30 zwyżek daniny jaką płacą państwu,  firmy i obywatele.

 1. PiS nie obniżył stawek VAT, które do 23 proc. podwyższył rząd PO-PSL,
 2. Wróciła wyższa, 23-procentowa stawka na paliwo,
 3. Wróciła też 8-procentowa stawka VAT za nawozy,
 4. Odebrano podatnikom możliwość odliczenia składki zdrowotnej od PIT, co jest de facto ich opodatkowaniem i zwiększeniem ciężarów fiskalnych
 5. Polski Ład. Odebrano podatnikom prawo do ulgi dla klasy średniej,
 6. Polski Ład. Od stycznia 2023 r. odebrano podatnikom, którzy czerpią dochód z najmu prywatnego, prawo do odliczania amortyzacji mieszkania
 7. Od 1 stycznia 2023 r. wzrosła akcyza na papierosy  o 10 proc., a na alkohol o 5 proc.
 8. Wprowadzono także akcyzę na płyn do e-papierosów i tzw. wyrobów nowatorskich,
 9. Podwyższono opłaty abonamentowe za radioodbiornik lub telewizor,
 10. Obowiązują wyższe stawki mandatów skarbowych i grzywien
 11. Rekordowe podwyżki składek na ZUS,
 12. Wprowadzony został podatek od niektórych instytucji finansowych – czyli tzw. podatek bankowy,
 13. Wprowadzono nową opłatę za pobór wód podziemnych oraz powierzchniowych oraz wprowadzanie ścieków i wód opadowych
 14. minimalny podatek dochodowy (podatek od przychodów z budynków)
 15. Zmiana ustawy o CIT w 2018 roku wprowadzono – wdrażając Dyrektywę ATAD – limit na koszty finansowania dłużnego
 16. 1 stycznia 2018 r. wprowadzona została opłata deszczowa, zwana też podatkiem od deszczówki,
 17. 1 stycznia 2019 r. wprowadzono nową daninę solidarnościową
 18. wprowadzono opodatkowanie dochodów z niezrealizowanych zysków kapitałowych (tzw. exit tax),
 19. Od listopada 2019 r. podniesiono opłaty sądowe
 20. 1 stycznia 2019 r. wprowadzono opłatę od paliw
 21. 1 stycznia 2021 r. – po czterech latach zawieszenia – przywrócono podatek od sprzedaży detalicznej.
 22. Nadawcy VOD płacą 1,5 proc. przychodów na Polski Instytut Sztuki Filmowej. To tzw. podatek od Netfliksa
 23. Od lipca 2016 r. obowiązuje nowa opłata mocowa
 24. Od 1 stycznia 2021 r. weszła opłata małpkowa oraz podatek cukrowy od słodkich napojów
 25. Od stycznia 2021 r. spółki komandytowe oraz w niektórych przypadkach spółki jawne zostały objęte ustawą CIT
 26. Od 23 kwietnia 2023 r. każdy, kto będzie chciał sprzedać lub wynająć dom/mieszkanie, będzie musiał wcześniej uzyskać świadectwo charakterystyki energetycznej dla tej nieruchomości
 27. Rząd przywrócił w 2023 r. opodatkowanie 13. i 14. emerytur
 28. Od 2023 r. wzrósł przez to m.in. podatek rolny, którego stawka jest uzależniona od cen żyta
 29. Wyższe podatki płacą również producenci rolni prowadzący tzw. działy specjalne: farmy zwierząt czy szklarnie
 30. Wysokie wskaźniki inflacji oznaczają również wyższe opłaty lokalne. Maksymalne stawki opłat wzrosły o prawie 12 proc.
 31. Drożej jest też w uzdrowiskach i miejscowościach posiadających status ochrony uzdrowiskowej – tam opłaty mogą zostać podniesione maksymalnie od 30 do 60 gr za dobę pobytu.
 32. Od 2018 roku nastąpiło również rozdzielenie dochodów z działalności gospodarczej i kapitałowej, co oznacza brak możliwości rozliczania kosztów/strat związanych z tymi działalnościami razem

Źródło: Money.pl

Super Biznes - Paweł Stańczyk, Prezes Zarządu PERN S.A. - E23: PL for UA
Sonda
Czy podatki w Polsce są za wysokie?
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze