Rzeczpospolita: Kumpel Banasia miał kierować mafią VAT - owską. Potężny cios w PiS

2019-10-25 8:52 LIKP/WSB
Marian Banaś
Autor: gov.pl

To spadło na Prawo i Sprawiedliwość jak grom z jasnego nieba! Jak wynika z przerażających ustaleń "Rzeczpospolitej", w czasach, gdy w Ministerstwie Finansów pracował Marian Banaś, jeden z jego najbliższych współpracowników miał kierować mafia VAT-owską! To może być potężny cios dla PiS, dla którego walka z wyłudzeniami VAT to jedno ze sztandarowych haseł, a łatanie dziury budżetowej to spory zastrzyk gotówki.

Prezes NIK i były minister finansów, Marian Banaś znowu na celowniku. Teraz w aferze "Pancernego Mariana" (jak mają na niego mówić bliscy znajomi) pojawia się też wątek mafii VAT-owskiej.

Jak informuje "Rzeczpospolita", urzędnicy Ministerstwa Finansów na wysokich stanowiskach, którzy mieli ścigać oszustwa podatkowe, sami okradali państwo z podatków VAT! Od dwóch lat Zachodniopomorski Wydział Prokuratury Krajowej w Szczecinie i Centralne Biuro Śledcze Policji badają sprawę wyłudzeń przez grupę przestępczą, której przewodzić mieli wysocy urzędnicy z resortu, w którym pracował Marian Banaś. Z informacji dziennika wynika, że grupa z MF miała w okresie od listopada 2015 r. do sierpnia 2018 r. okraść Skarb Państwa na niemal 6 mln zł wykorzystując fikcyjny obrót sztuczną biżuterią i tarcicą.

Zarzuty w sprawie usłyszało już 15 osób, w tym dwaj podwładni prezesa NIK Mariana Banasia z czasów, gdy pracował w ministerstwie. Arkadiusz B. był dyrektorem Krajowej Szkoły Skarbowości, a Krzysztof B. wicedyrektorem Departamentu Kontroli Celnej, Podatkowej i Kontroli Gier.

- Są podejrzani o zorganizowanie i kierowanie grupą przestępczą, która wyłudzała podatek VAT oraz brała udział w oszustwach podatkowych - stwierdziła, cytowana przez "Rz" Prokuratura Krajowa.

Po bezpłatnym urlopie Marian Banaś wrócił do obowiązków szefa NIK. Wcześniej CBA kontrolowało jego oświadczenia majątkowe. Materiał Szymona Kępki:
Najnowsze