Emerytury 2020

i

Autor: Shutterstock

Tragedia dla emerytów! Z emerytury zostaje 8 złotych!

2020-01-30 5:26

Emerytura plus, czyli trzynastka dla emerytów, do tego kwotowa i procentowa waloryzacja rent i emerytur, podniesienie minimalnej emerytury czy 500 plus dla emerytów. Tym wszystkim rząd PiS stara się poprawić jakość życia emerytów w Polsce, a także – podobnie jak w przypadku minionych wyborów – zawalczyć o głosy seniorów, gdy dojdzie do wyboru kolejnego prezydenta RP. Problem jest tylko jeden – patrząc na najnowsze dane, emeryci nawet dostając Emeryturę plus czy 500 plus nie są w stanie godnie żyć w Polsce.

W tym roku, podobnie jak w poprzednim, trzynaste emerytury czyli świadczenia dla emerytów i rencistów z programu Emerytura plus zostaną wypłacone dla niemal wszystkich seniorów. Niestety, jedno ze wsparć, które ma poprawić życie emerytów w Polsce nie jest w stanie zmienić faktu, że świadczenia emerytalne są po prostu głodowe. Biorąc nawet pod uwagę znacząco zawyżoną średnią GUS (wszak w Polsce są emeryci pobierający grubo ponad 20 tys. złotych emerytury), w 2019 statystyczny emeryt otrzymywał nieco ponad 2350 złotych brutto, czyli ok. 1925 złotych „na rękę”. Dużo? Nie przy wydatkach w Polsce na przeżycie.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Zwrot podatku 2020. Kiedy będą wypłaty? Sprawdź terminy

Zgodnie z ostatnim raportem KRD „Portfel Statystycznego Polaka”, w 2018 roku (a pamiętajmy, że ceny w 2019 roku jeszcze wzrosły) Polacy średnio płacili 514 złotych miesięcznie za czynsz na mieszkanie, 193 złote za prąd, 336 za energię cieplną, 102 za telefon, 108 za wodę, 83 za telewizję, 116 za gaz, 52 za wywóz śmieci oraz 68 za internet. Łącznie z każdej wypłaty i emerytury średnio Polacy musieli poświęcić na podstawowe opłaty związane z mieszkaniem niemal 1600 złotych! Statystycznemu emerytowi po opłaceniu comiesięcznych rachunków zostawałoby więc… 353 złote, średnio niecałe 12 złotych na dzień.

ZOBACZ KONIECZNIE: Wielkie zmiany w emeryturach 2020. Przekształcenie OFE w IKE coraz bliżej. Co z naszymi emeryturami?

To jednak nie wszystko! Emeryci są też osobami w społeczeństwie, które wydają średnio najwięcej pieniędzy na swoje zdrowie. Zgodnie z ostatnimi danymi GUS, statystyczny senior w Polsce w tym celu co miesiąc przeznacza 112 złotych. Zatem po zakupie leków i koniecznych, comiesięcznych opłatach emerytowi w Polsce zostaje 241 złotych. Oznacza to, że na drożejące w zaskakującym tempie jedzenie, a także środki czystości czy odzież polscy emeryci średnio mają 8 złotych dziennie.

Zobacz: Ile kosztuje sanatorium, które uzdrowisko w Polsce wybrać? Poradnik kuracjusza

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze