Ile kosztuje charakterystyki energetycznej? Za jego brak grożą kary
Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, który określa wielkość zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb energetycznych związanych z użytkowaniem budynku lub części budynku, czyli energii na potrzeby ogrzewania i wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej, chłodzenia, a w przypadku budynków niemieszkalnych również oświetlenia - czytamy na stronie gov.pl.
Prawo przewiduje cykliczne kontrole systemów ogrzewania:
- kontrola raz na 2 lata - kotły opalane paliwem ciekłym lub stałym o nominalnej mocy cieplnej większej niż 100 kW,
- kontrola raz na 3 lata - źródła ciepła niewymienione w zestawieniu, dostępne części systemu ogrzewania lub połączonego systemu ogrzewania i wentylacji, o sumarycznej nominalnej mocy cieplnej większej niż 70 kW,
- kontrola raz na 4 lata - kotły ogrzewane gazem o nominalnej mocy cieplnej większej niż 100 kW,
- kontrola raz na 5 lat - kotły o nominalnej mocy cieplnej od 20 kW do 100 kW.
Świadectwo charakterystyki energetycznej musi być sporządzone w Centralnym Rejestrze Charakterystyki Energetycznej Budynków. Zawiera m.in.: wskaźnik rocznego zapotrzebowania na energię końcową, udział odnawialnych źródeł energii w rocznym zapotrzebowaniu na energię końcową i jednostkową wielkość emisji CO2.
Średni koszt wykonania świadectwa energetycznego dla mieszkania to około 400 zł, dla domu jednorodzinnego około 550 złotych, a dla budynku wielorodzinnego to nawet tysiąc złotych - informuje portal muratorplus.pl.