Emerytury 2021

i

Autor: Shutterstock Emerytury 2021

Trzynasta emerytura do radykalnej zmiany. Wielu seniorów straci

2020-12-17 11:48

Paweł Wojciechowski, były główny ekonomista ZUS oraz były minister finansów w pierwszym rządzie PiS w obszernym wywiadzie stwierdził, że w dobie pandemii priorytetem są wydatki na ochronę zdrowia a nie na cele socjalne. Jego zdaniem, polscy emeryci na tle innych krajów mają się całkiem nieźle, a trzynasta emerytura nie powinna być równa dla wszystkich. Zdaniem Wojciechowskiego, trzynasta emerytura powinna być w wysokości emerytury, jaką otrzymuje senior.

Paweł Wojciechowski, do niedawna główny ekonomista ZUS, a w przeszłości m.in. minister finansów, w obszernym wywiadzie dla Business Insider Polska postawił kilka kontrowersyjnych tez. Jedna z nich dotyczy trzynastek dla emerytów.- Pytanie powinno brzmieć - czy jeśli ktoś dziś otrzymuje 15 zł emerytury, a więc właściwie albo nie pracował, albo unikał wnoszenia solidarnie składek do systemu to czy powinien oczekiwać zwrotnie solidarności i otrzymać 1200 zł, tak jak pozostali emeryci? Czy zmiana zasady sprawiedliwości opartej na regule oszczędnościowej w okresie aktywności zawodowej powinna być zamieniona na sprawiedliwość rozumianą jako każdemu po równo w okresie wypłaty świadczeń? Moim zdaniem nie - mówi Paweł Wojciechowski.

Trzynasta emerytura taka, jak twoje świadczenie

Jaka zatem powinna być wysokość trzynastki dla emerytów? Zdaniem byłego ministra, dokładnie taka, jaka jest wysokość świadczenia emerytalnego. - Uważam, że bardziej właściwe byłoby rozwiązanie złotówka za złotówkę, co w praktyce oznaczałoby zachowanie proporcjonalności: jeśli masz emeryturę w wysokości 15 zł, więc twoja „trzynastka” będzie wynosiła też 15 zł - przekonuje były główny ekonomista ZUS.

NIE PRZEGAP: Blanka Lipińska ukrywa, ile naprawdę zarobiła na książce i filmie. Prawda o jej majątku ścina z nóg!

Były minister w rządzie PIS uważa, że trzynasta emerytura w tej samej wysokości dla wszystkich seniorów, a także waloryzacja kwotowa rozmiękczają system emerytalny. -Wprowadzając równą kwotę dla wszystkich, wysyłamy sygnał: a może nie warto się starać, pracować całe życie, bo i tak dostanę od państwa tyle samo, co inni. A powtarzam, nasz system jest prosty, ile do niego wkładasz, taką będziesz miał emeryturę. System „po równo dla wszystkich” mieliśmy już w epoce słusznie minionej. Lepiej do niego nie wracać - mówi na temat trzynastych emerytur Paweł Wojciechowski.

Trzynasta emerytura będzie wypłacona w kwietniu

Wszystko wskazuje na to, że w kwietniu 2021 emeryci otrzymają dodatek, do którego już się przyzwyczaili – trzynastą emeryturę. Jej wysokość wyniesie zapewne 1021,88 zł netto. Premier Mateusz Morawiecki wielokrotnie zapewniał, że mimo pandemii i kryzysu, pieniądze na ten cel są zabezpieczone..

Zgodnie z planami rządu, seniorzy dostaną kolejny dodatek – czternastą emeryturę (1021,88 zł) jesienią przyszłego roku. W tym przypadku całą kwotę otrzymają jednak tylko najubożsi seniorzy. Zamożniejszym będzie on potrącany zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Wystarczy spojrzeć na naszą tabelkę i policzyć swoją podwyżkę w 2021 r.

Sonda
Czy twoim zdaniem lockdown faktycznie chroni nas przed rozprzestrzenianiem się pandemii koronawirusa?
Jak bardzo wszystko zdrożeje Nowy podatek w 2021 l POLAND GO!
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze