pieniądze złotówki

i

Autor: Shutterstock pieniądze złotówki

TSUE uchyliło karę! Polska nie zapłaci 650 mln

2021-10-27 12:39

Polska nie będzie musiała wypłacać 650 mln zł odszkodowania. Mowa tu o odszkodowaniu dla luksemburskiej spółki Abris. O co dokładnie chodzi? Sytuacja dotyczy wydarzeń sprzed lat. Komisja Nadzoru Finansowego najpierw odebrała Abrisowi prawo głosu, a następnie nakazała pozbycie się swoich udziałów w FM Banku. Abris jest funduszem inwestującym w Europie Środkowej i Wschodniej.

Polska nie będzie musiała wypłacać 650 mln zł odszkodowania luksemburskiej spółce Abris - podaje "Dziennik Gazeta Prawna". Chodzi o sprawę z 2014 roku. Abris jest funduszem inwestującym w Europie Środkowej i Wschodniej. Jak podaje dziennik, za pośrednictwem swej luksemburskiej spółki PL Holdings w latach 2010-2013 kupił akcje dwóch polskich banków, które następnie połączył pod egidą FM Banku. Ruch ten nie uzyskał poparcia Komisji Nadzoru Finansowego, która to pozbawiła spółkę prawa wykonywania głosu i nakazała sprzedaż akcji banku. PL Holdings oszacowała straty z tego tytułu na 2,1 mld zł i takiej kwoty zażądała przed Trybunałem Arbitrażowym w Sztokholmie, do którego trafił spór na podstawie umowy inwestycyjnej PL Holdings.

Fundusz pod przymusem w końcu jednak sprzedał akcje banku poprzez swoją spółkę zależną PL Holdings na rzecz AnaCap Financial Partners. Ale nie odpuszczał. Jak opisuje sprawę dziennik, sąd arbitrażowy ostatecznie zasądził 654 mln zł (plus odsetki), uznając, że Polska naruszyła prawa inwestora. Zaskarżyliśmy jednak ten wyrok do Sądu Apelacyjnego w Sztokholmie, ale w 2019 r. przegraliśmy. Rok wcześniej Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał jednak orzeczenie, w którym uznał, że umowy dwustronne między państwami zawierające zapisy na sąd polubowny są niezgodne z prawem unijnym. 

Ostatecznie oznacza to, że Polska nie będzie musiała płacić zasądzonego odszkodowania. Abris nadal będzie mógł się go jednak domagać, ale już tylko przed polskimi sądami powszechnymi.

EKG 2021 JERZY BUZEK - Jerzy Buzek: boje się, że PiS wyprowadzi nas z Unii Europejskiej
Sonda
Czy starasz się kupować Polskie produkty?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Materiał sponsorowany