Premier Donald Tusk

i

Autor: PAP/Vladyslav Musiienko

Lockdown

Tusk daje zielone światło do odszkodowań za lockdown!

2024-02-26 16:31

Donald Tusk wycofał złożony w 2020 roku wniosek z Trybunału Konstytucyjnego dotyczący odszkodowania ws. legislacyjnego bezprawia. Jak podaje "Dziennik Gazeta PRawna" wniosek został wycofany 30 stycznia, a 15 lutego TK umorzył postępowanie. To dobra wiadomość dla osób oczekujących odszkodowań w sprawie lockdownu.

Będą odszkodowania o lockdown? Tusk cofnął decyzję Morawieckiego

W sierpniu 2020 roku ówczesny premier Mateusz Morawiecki złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, w którym zakwestionował przepis kodeksu cywilnego. Chodziło o odszkodowania za tzw. legislacyjne bezprawie, co było związane z walką przedsiębiorców o odszkodowania za straty poniesione w wyniku działań rządu w trakcie lockdownu i pandemii koronawirusa. 

Przedsiębiorcy domagali się licznych odszkodowań, które mogły wynieść nawet kilkaset milionów złotych. Prawnicy, na których powołuje się DGP krytykowali ówczesny wniosek Morawieckiego, który "trudno było pogodzić z ustawą zasadniczą".

- Dla oczekujących na wyroki przedsiębiorców cofnięcie wniosku złożonego do TK przez ówczesnego premiera [Mateusza Morawieckiego - dop. red.] z pewnością stanowi dobrą wiadomość i rzuca pozytywne światło na ich sprawy - komentowała dla DGP decyzję Tuska Elżbieta Buczek z kancelarii Dubois i Wspólnicy.

Pieniądze to nie wszystko - Artur Soboń

Quiz PRL. Jak dobrze pamiętasz serial "Czterdziestolatek"?

Pytanie 1 z 10
Serial rozpoczyna się w dniu których urodzin głównego bohatera Stefana Karwowskiego (Andrzej Kopiczyński)::
Kulisy serialu Czterdziestolatek

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze