Donald Tusk

i

Autor: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Podatki

Tusk nie da Polakom obiecanej podwyżki!? Umowa koalicyjna bez kwoty wolnej od podatku!

2023-11-14 9:23

Wygląda na to, że nic nie wyjdzie z podwyższenia kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł. Nowa umowa koalicyjna nie zawiera tego postulatu. Co więcej, wiceszefowa Polski 2050 zasugerowała wcześniej, że nie widzi perspektyw na wyższą kwotę wolną. Czy wycofanie wyborczej obietnicy można usprawiedliwić?

Czy podwyższenie kwoty wolnej PIT to dobry pomysł?

Mogłoby się wydawać, że podwyższenie kwoty wolnej od podatku to same korzyści. Jednak ekonomiści są podzieleni. Serwis parkiet.pl zapytał 30 ekonomistów, czy bilans korzyści z podwyższenia kwoty wolnej od podatku okaże się pozytywny w długiej perspektywie. Odpowiedzi były bardzo podzielone. Tylko dwóch spośród 30 wybrało opcję „zdecydowanie tak”.

Podwyższenie kwoty wolnej - wsparcie dla bogatszej części społeczeństwa, a nie biedniejszej

Cytowany przez tokfm.pl prof. Michał Brzeziński ocenił, że podwyższenie kwoty wolnej od podatku przyczyni się do zwiększenia nierówności dochodowych i pogłębienia nierówności społecznych. Najbardziej skorzystają najbogatsi, a najmniej zarabiający zyskają grosze.

Obecny poziom kwoty wolnej od podatku sprawia, że osoba z najniższym wynagrodzeniem, po uwzględnieniu ulg, zapłaci minimalny lub wręcz zerowy podatek. Podwojenie kwoty wolnej w PIT nie spowoduje zmiany statusu ekonomicznego tej grupy.

- Ta propozycja będzie dawała duże korzyści klasie średniej i osobom o najwyższych dochodach – prognozuje prof. Brzeziński.

Inny ekonomista, dr hab. Andrzej Rzońca, zwraca uwagę, że obniżanie podatków w praktyce może być finansowane wzrostem długu publicznego.

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku – 27 mld kosztu. Dług publiczny ma wzrosnąć

Symulacje pokazują, że podwojenie kwoty wolnej od podatku, to koszt niemal 30 mld zł w skali roku. Agencja ratingowa Fitch utrzymała prognozę dla Polski na poziomie A minus. To nie jest zły wynik, ale od poziomu np. Danii z ratingiem AAA, dzieli nas kilka poziomów.

Fitch prognozuje ponadto, że dług publiczny Polski wzrośnie do ponad 54% PKB w 2025 r. Obecny poziom zadłużenia to 49,5%. Wielu ekonomistów popiera podwojenie kwoty wolnej od podatku. Można jednak podać mocny zestaw argumentów, że jest na to za wcześnie, przynajmniej w najbliższej przyszłości.

Pieniądze to nie wszystko - Leszek Balcerowicz

Quiz PRL. Służba zdrowia w PRL

Pytanie 1 z 10
Do pobierania krwi używało się:
Służba zdrowia w PRL

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze