Emeryci

i

Autor: Shutterstock

Tyle dostaniesz emerytury. Najnowsze dane

2020-03-30 13:44

Główny Urząd Statystyczny policzył, jak długo będziemy żyć. To właśnie od tych danych zależy wysokość emerytury. Według najnowszych informacji typowy 60-latek powinien dożyć do 81. roku życia. W tym roku na emeryturę wybrać się może 275 tys. kobiet i 249 tys. mężczyzn. Razem – 525 tys. osób. Czy świadczenia będą wyższe?

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w Polsce wciąż odnotowuje się więcej zgonów niż urodzeń. Przyrost naturalny w ubiegłym roku wyniósł 1,4 na 1000 osób. Wydłużenie czasu życia Polek i Polaków oznacza, że osoby, które w tym roku przejdą na emeryturę będą dostawały nieco mniej pieniędzy.

ZOBACZ TEŻ: Praca zdalna. Te pieniądze są wolne od podatku!

Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że przeciętny Polak, który dzisiaj ma 30 lat, powinien dożyć do 78. roku życia. Z kolei osoby, które obecnie ukończyły 60 lat, dożyją średnio lat 81, czyli mają do przeżycia jeszcze potencjalnie 261,5 miesięcy życia. To o 0,8 miesiąca więcej, niż rok temu. Osoby w wieku 65 lat mają przeżyć jeszcze 217,6 miesiąca, czyli pół miesiąca więcej. Jak to możliwe, że dla osoby młodszej przeciętne trwanie życia jest krótsze niż dla osoby starszej? Urząd tłumaczy, że "to konsekwencja metodologii stosowanej do obliczania średniego dalszego trwania życia, wynikająca z faktu, że przeżycie każdego kolejnego roku zwiększa szansę dożycia do coraz starszego wieku". 

Przy przechodzeniu na emeryturę ZUS bierze pod uwagę: zwaloryzowany kapitał początkowy (dla zatrudnionych na etat przed 1 stycznia 1999 r.), zwaloryzowane składki na ubezpieczenie emerytalne zapisane na koncie w ZUS po 1998 r. oraz
zwaloryzowane środki, które są zapisane na subkoncie z OFE (lub ZUS). Po zsumowaniu tych danych dzieli otrzymany wynik przez przewidywaną przez GUS długość życia w miesiącach i tak otrzymujemy emeryturę. Zatem jeśli Główny Urząd Statystyczny podał, że Polacy żyją dłużej, emerytury będą niższe, bo zgromadzony kapitał musi wystarczyć na więcej miesięcy.

Emerytury będą niższe szczególnie dla kobiet, dla których wiek emerytalny wynosi 60 lat. Przykładowe świadczenie wyliczył portal businessinsider.com.pl - jeśli kobieta ma zgromadzony kapitał po waloryzacjach w wysokości 400 tysięcy złotych i przejdzie na emeryturę w wieku 60 lat, to jej kapitał zostanie podzielony przez 261,5 miesiąca. Emerytura wyniesie zatem 1530 zł. Według ubiegłorocznej tabeli GUS, byłoby to o 4,69 zł więcej.

Business Insider podaje ponadto, że po zmianie tabeli oczekiwanej długości życia, kobiety, które wchodzą w wiek emerytalny w wieku 60 lat będą miały wypłacane emerytury o 0,31 proc. mniejsze, niż gdyby brana byłaby pod uwagę tabela z 2019 roku. Z kolei dla osób w wieku 65 lat wypłaty będą niższe o 0,23 proc.

SPRAWDŹ TAKŻE: Koniec sanatoriów w Polsce. Po koronawirusie już nie wyjedziesz?

Źródło: businessinsider.com.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze