Pomoc społeczna

i

Autor: Shutterstock Pomoc społeczna

Dramat pracowników

Tyle zarabia się w MOPS. Niskie pensje i wielka odpowiedzialność

2023-05-12 5:39

Sytuacja pracowników socjalnych jest tragiczna. Mimo odpowiedzialnej i ciężkiej pracy ich zarobki są bardzo niskie i nie mają co liczyć na podwyżki. Dodatkowo, niedługo może zabraknąć osób pracujących w opiece społecznej – alarmuje Business Insider.

Ile zarabia pracownik socjalny?

Zakres obowiązków pracowników socjalnych jest ogromny. Działalność administracyjna, praca w terenie, polegająca m.in. na utrzymywaniu stałego kontaktu z potrzebującymi i reagowaniu na sytuacje kryzysowe. Zgodnie z prawem obowiązkiem pracownika socjalnego jest podejmowanie interwencji w przypadku znęcania się nad dziećmi, przemocy domowej, przestępstw seksualnych. Mimo ciężkiej pracy wynagrodzenia pracowników socjalnych są niewiele wyższe niż minimalna krajowa. Zdarza się, że zarabiają mniej, niż otrzymują osoby, które wymagają ich opieki – informuje Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej.

Minimalna krajowa to obecnie 2709 zł "na rękę". Według danych Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń ze stycznia 2023 r. pracownicy socjalni zarabiają średnio 3000-3900 zł netto, a mediana wynosi 3411 zł. Zdaniem przedstawicieli pracowników socjalnych ich postulaty wzrostu płac są regularnie odrzucane przez rząd.

Praca po godzinach

Analitycy agencji pracy Randstad wskazują, że pracownikom przysługuje 400 zł miesięcznego dodatku za pracę w terenie, a raz na dwa lata, po trzech latach w zawodzie można też liczyć na dodatkowe 10 dni urlopu wypoczynkowego. "W praktyce pracownik socjalny często pozostaje w kontakcie z podopiecznymi również poza typowymi godzinami pracy, np. wieczorami, w weekendy i święta" – przypominają eksperci Randstad w swojej analizie dotyczącej tego zawodu – pisze businessinsider.pl

Brak chętnych do pracy w MOPS

O poważnych problemach z zatrudnienie w opiece socjalnej personalnych informował NIK już  po swojej kontroli w 2019 r. "Aż 16 z 24 skontrolowanych ośrodków pomocy społecznej nie spełniało wymogu ustawy o pomocy społecznej zatrudnienia jednego pracownika socjalnego na 50 rodzin lub osób samotnie gospodarujących objętych pomocą socjalną. Niektórzy, zamiast ustawowymi 50 musieli zajmować się ponad 150 beneficjentami" – opisywała wówczas NIK.

Sonda
Czy system pomocy społecznej w Polsce jest wystarczający?
Impact 2023 - Piotr Arak
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze