Jeden ze szpitali w Polsce na prośbę „Gazety Pomorskiej” przedstawił średnie zarobki pracujących na umowę o pracę i kontraktach lekarzy rezydentów, lekarzy medycyny, położnych pielęgniarek, farmaceutów, diagnostów laboratoryjnych, niższego personelu medycznego, innego personelu średniego oraz techników.
Niższy personel medyczny otrzymuje wynagrodzenie w wysokości nieco ponad 1,8 tys. złotych „na rękę” za miesiąc pracy na etacie. Inny personel średni na umowie o pracę otrzymuje ponad 2,3 tys. złotych netto. Stawki techników zależne są od tego, czy szpital zatrudnia ich na etacie, czy na kontrakcie. W przypadku pierwszej opcji wynagrodzenie wynosi przeszło 2,4 tys. złotych. Technicy kontraktowi mogą liczyć na niemal 7,8 tys. złotych. Szpital farmaceutów zatrudnia na umowie o pracę i płaci za to miesięcznie 4,6 tys. złotych. Na podobne zarobki i warunki zatrudnienia mogą liczyć diagności laboratoryjni.
Położne otrzymują wynagrodzenie w wysokości 4 tys. złotych gdy zatrudnione są na etacie. W przypadku kontraktu stawka jest niemal dwukrotnie wyższa. Zarobki pielęgniarek są nieco lepsze – na umowie o pracę otrzymują prawie 4,3 tys. złotych, a na kontrakcie 8,1 tys. złotych.
Lekarze medycyny, którzy pracują na etacie, otrzymują wynagrodzenie w wysokości niemal 7,5 tys. złotych. Na kontrakcie stawka wzrasta do 14,6 tys. złotych. Lekarze rezydenci w tym konkretnym polskim szpitalu zarabiają średnio 6,4 tys. złotych, pracując na umowie o pracę.
Administracja szpitala może liczyć na etacie na zarobki w wysokości 3,5 tys. złotych. Personel niemedyczny, zatrudniony na takich samych warunkach, otrzymuje miesięcznie niecałe 2,8 tys. złotych. Jeżeli zatrudniony jest na kontrakcie, pensja wynosi nieco ponad 4 tys. złotych. Personel medyczny na etacie otrzymuje 3,6 tys. złotych, a na kontrakcie 4,5 tys. złotych.
* Wszystkie stawki w artykule, poza stawkami administracji, personelu medycznego i niemedycznego, są stawkami netto.