Interwencja Państwowej Inspekcji Pracy. Tysiące pracowników dostało etat
W ubiegłym roku Państwowa Inspekcja Pracy dokonała interwencji w wielu polskich firmach. Okazało się, że spośród 37 tys. pracowników, 5,8 tys. było zatrudnionych na podstawie umowy cywilnoprawnej, mimo iż spełniali warunki przewidziane dla umowy o pracę. W ten sposób po rekomendacjach ponad 5 tys. pracowników uzyskało etat.
Właściciele firm nadużywają "śmieciowych" umów
Najwięcej nieprawidłowości w kwestii umów, na podstawie których zatrudniono pracowników, pojawiło się w branży handlowej. Co piąta kontrola kończyła się rekomendacją zmiany umów. Podobnie działali właściciele firm z branży budowlanej. W celu zaoszczędzenia zatrudniali swoich pracowników na postawie umowy o dzieło lub umowę zlecenie.
Państwowa Inspekcja Pracy regularnie sprawdza przedsiębiorstwa w Polsce. Rok temu w wyniku interwencji etat dostało 5,8 tys. pracowników, to znacznie więcej niż w 2019 i 2018 roku, gdzie było to odpowiednio ok. 3,8 tys. i ok. 5,6 tys. pracowników.
PIP (Państwowa Inspekcja Pracy) to polski organ nadzoru i kontroli, który ma za zadanie weryfikować przestrzeganie prawa pracy, przepisów BHP, zatrudnienia oraz innej pracy zarobkowej. Organ działa od 1919 roku a Głównym Inspektorem Pracy jest obecnie Katarzyna Łażewska-Hrycko.
Polecany artykuł: