depresja

i

Autor: Getty Images Pracę może stracić do 6 tysięcy osób

Tysiące osób może stracić pracę. Grożą im zwolnienia grupowe

2022-02-12 13:00

Nawet sześć tysięcy osób może w tym roku stracić pracę przez zwolnienia grupowe. Jak wynika z danych pozyskanych przez Bankier.pl od poszczególnych wojewódzkich urzędów pracy w ramach zwolnień grupowych tylko w styczniu pracę straciły łącznie 342 osoby w całej Polsce z czego w województwie warmińsko-mazurskim – 177 osób, a w świętokrzyskim – łącznie 110 osób. Najwięcej zwolnień zgłoszono wśród firm z sektora produkcji.

Zapowiedziane przez Bankier.pl zwolnienia mogą wkrótce dotknąć ponad sześć tysięcy osób w całym kraju z czego najwięcej, bo 4085 osób, do zwolnienia zgłosił podmiot w województwie małopolskim.

"Jednak jak wskazują urzędnicy, jest to firma ogólnopolska z sektora handlu hurtowego i detalicznego oraz naprawy pojazdów samochodowych i redukcja etatów może dotknąć placówek w całym kraju" - podaje Bankier.pl.

Tak wygląda praca szpitala w czasie pandemii

Zwolnienia grupowe

Urzędnicy podkreślają jednak, że zapowiedź zwolnień grupowych nie zawsze kończy się faktycznym rozwiązaniem umów o pracę. "W wielu firmach udaje się znaleźć rozwiązanie, np. wprowadzając zmiany warunków pracy w umowach" - czytamy. Zwolnienia grupowe są szczególnym trybem rozwiązywania umowy o pracę, z przyczyn leżących po stronie pracodawcy.

Ze zwolnieniami grupowymi mamy do czynienia, jeśli firma zatrudniająca co najmniej 20 pracowników w okresie nieprzekraczającym 30 dni zwalnia co najmniej:

  • 10 pracowników, gdy firma zatrudnia mniej niż 100 pracowników
  • 10 proc. pracowników, gdy firma zatrudnia co najmniej 100, ale mniej niż 300 pracowników
  • 30 pracowników, gdy firma zatrudnia co najmniej 300 lub więcej pracowników
Sonda
Czy uważasz, że praca w policji jest niebezpieczna?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze