Donald Tusk

i

Autor: Fot. AP PHOTO/CZAREK SOKOLOWSKI

Donald Tusk

Tysiące osób pisze listy do Tuska. Chcą abolicji dla zadłużonych płatników

2024-02-21 16:07

Obecnie ponad 200 tysięcy polskich rodzin znajduje się w procesie windykacji przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) z powodu nieuregulowanych składek na ubezpieczenia społeczne, jak donosi portal Money.pl, powołując się na informacje biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Rzecznik skierował list do premiera Donalda Tuska, w którym apeluje o wprowadzenie abolicji dla osób zadłużonych.

W liście do premiera, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców zwraca uwagę na alarmujące dane dotyczące sektora MŚP. W roku 2023 zlikwidowano aż 220 tysięcy firm, co stanowi największą liczbę w historii, oraz zawieszono działalność 372 tysięcy firm. Według Rzecznika, główną przyczyną kłopotów przedsiębiorstw jest gwałtownie rosnąca wysokość świadczeń na ubezpieczenia społeczne.

Liczba zadłużonych płatników ZUS w roku 2022 wzrosła o 34 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, osiągając poziom 630 tysięcy. Pomimo braku finalnych danych za rok 2023, przewiduje się, że sytuacja będzie równie niepokojąca. ZUS wszczął procedury windykacyjne wobec 210 tysięcy małych przedsiębiorców, co oznacza poważne zagrożenie dla tysięcy polskich rodzin oraz masowe bankructwa i ucieczkę przedsiębiorców do szarej strefy.

Czy będzie abolicja dla zadłużonych podatników?

Rzecznik zauważa również, że system ubezpieczeń społecznych dla przedsiębiorców w Polsce jest nieprawidłowo skonstruowany i sugeruje wprowadzenie modelu niemieckiego, opartego na dobrowolnym uczestnictwie w ZUS. Jednakże zdając sobie sprawę z braku poparcia dla tego rozwiązania, proponuje premierowi wprowadzenie abolicji dla zadłużonych płatników oraz zorganizowanie dyskusji w formie okrągłego stołu na temat ubezpieczeń społecznych dla osób prowadzących działalność gospodarczą.

W pierwszym kwartale bieżącego roku rząd planuje przyjąć projekt ustawy ułatwiającej prowadzenie działalności przez przedsiębiorców, który obejmuje tzw. wakacje składkowe. Według informacji Ministerstwa Rozwoju i Technologii, przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z możliwości zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy w jednym dowolnym miesiącu roku. Koszty tych składek zostaną pokryte z budżetu państwa, jednak przedsiębiorcy nadal będą zobowiązani do opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne. Wsparcie to będzie udzielane w trybie pomocy de minimis, a pierwsze korzyści z tego rozwiązania mogli odczuć już w listopadzie przedsiębiorcy. Planuje się, że z wakacji składkowych skorzysta około 1,8 miliona osób, a koszt tego rozwiązania w bieżącym roku szacuje się na około 1,73 miliarda złotych.

QUIZ PRL. Czym pachniała Polska Ludowa?

Pytanie 1 z 15
Popularne perfumy dla pań w charakterystycznej niebieskiej butelce ze złotym korkiem to:
QUIZ PRL. Czym pachniał PRL?
Pieniądze to nie wszystko - Artur Soboń

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze