Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przedstawiło w poniedziałek, 27 sieprnia raport „Zewnętrzne koszty zdrowotne emisji zanieczyszczeń powietrza z sektora bytowo-komunalnego”. Stanowi on próbę zobrazowania, jak ogromne są społeczne i ekonomiczne konsekwencje ogrzewania domów złej jakości paliwami.
– Od dawna rząd wskazuje, że główną przyczyną występowania smogu w Polsce jest tzw. niska emisja, czyli zanieczyszczenia pochodzące z gospodarstw domowych, które ogrzewane są przez spalanie niskiej jakości paliw albo nawet śmieci. Dzisiejszy raport pokazuje, że takie ogrzewanie domu to ogromne zagrożenie dla zdrowia jego właścicieli, ich bliskich i całego otoczenia. Zagrożenie to można opisać zarówno w postaci zatrważającej liczby utraconych przez Polaków lat życia, jak i ogromnych kosztów ponoszonych m.in. przez budżet państwa – powiedziała w poniedziałek Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.
W 2016 roku smog zabił 19 tys. Polaków
Autorem publikacji przygotowanej dla MPiT jest Łukasz Adamkiewicz, członek rady nadzorczej Fundacji #13, celem której jest wspieranie systemowej poprawy jakości środowiska. Z raportu wynika, że w samym tylko 2016 r. w miastach z powodu zanieczyszczenia powietrza wytworzonego przez niską emisję życie przedwcześnie straciło prawie 15 tys. osób, a na terenach pozamiejskich nieco ponad 4 tys. Oznacza to, że w ciągu zaledwie roku przedwcześnie zmarło prawie 19 tys. Polaków, którzy łącznie utracili prawie 440 tys. lat życia.
Każdy Polak traci rocznie blisko 3,5 tys. złotych
Dokument omawia jednak nie tylko kwestie związane z utraconym życiem i zdrowiem – porusza także kwestie finansowe. W tytule raportu pojawia się termin „zewnętrzne koszty zdrowotne”. Co to takiego? – Można to wyjaśnić na bardzo prostym przykładzie. Jeśli mam dom i opalam go jakimś paliwem, moim kosztem wewnętrznym jest cena tego paliwa. Kosztem zewnętrznym są zaś wszystkie skutki używania danego opału. Jeśli np. palę niskiej jakości węglem, który jest tani, mój koszt wewnętrzny jest niski. Ale już zewnętrzny – ogromny. Trzeba tu bowiem wliczyć wszystkie pieniądze, które wydaję na zwalczanie choroby wynikającej z zanieczyszczeń powietrza pochodzących z mojego gospodarstwa. Chodzi tu o koszt leków czy wartość pieniędzy, które tracę podczas zwolnień lekarskich – wyjaśniła Jadwiga Emilewicz.
Głównym celem raportu jest próba odpowiedzi na pytanie, ile dokładnie wynoszą owe koszty wynikające tylko z tzw. niskiej emisji. Według danych za 2016 r. zewnętrzne koszty zdrowotne niskiej emisji wyniosły w Polsce między 12,8 mld euro, a 30 mld euro. W przeliczeniu na mieszkańca Polski daje to kwotę 300-800 euro.
Źródło: mpit.gov.pl