Panuje opinia, że do dentysty na NFZ trudno się dostać. Jednak cała trudność polega na tym, że trzeba, niestety, choć nie wszędzie tak jest, odczekać nawet 2 miesiące. Biorąc jednak pod uwagę, że czasem nasze zaniedbania ciągną się latami, warto jak najszybciej zamówić bezpłatną wizytę i wyleczyć zęby.
Ważne! Z bezpłatnej opieki stomatologicznej może korzystać każdy, kto jest objęty ubezpieczeniem zdrowotnym i nie jest do tego potrzebne skierowanie.
W Polsce głównymi powodami wizyt u dentysty są dziury w zębach w wyniku zaawansowanej próchnicy i związany z tym ból. Dopóki ząb nie boli, pójście do dentysty statystyczny Polak odwleka. Wstyd przyznać, ale NFZ ocenia, że 16 proc. pacjentów w wieku 35-44 lat ma zaawansowane zapalenie przyzębia, przeciętny dorosły Polak ma około 13 zębów z próchnicą, a 40 proc. naszych rodaków w wieku powyżej 65 lat nie ma zębów.
Świadczenia gwarantowane w stomatologii przysługujące pacjentowi w ramach bezpłatnego leczenia:
- Ogólnie są to zabiegi i procedury w ramach stomatologii zachowawczej, endodoncji (leczenia kanałowego), chirurgii stomatologicznej, protetyki i periodontologii (leczenia chorób przyzębia).
- Poza tym chodzi też o zabiegi z zakresu profilaktyki takie jak kontrolne badania stomatologiczne oraz usunięcie kamienia nazębnego.
Uwaga! Osobom z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym i znacznym, które boją się (zwykle znieczulenia przewodowego), przysługuje leczenie w znieczuleniu ogólnym (narkoza). Jednak taką osobę musi do znieczulenia ogólnego zakwalifikować lekarz.
W ramach bezpłatnego pakietu NFZ otrzymujemy:
- Profilaktykę próchnicy: Bez względu na wiek pacjenta, wizyty u dentysty powinny odbywać się raz na pół roku. W ramach profilaktyki próchnicy odbywa się badanie stomatologiczne wraz z instruktażem higieny jamy ustnej - raz w roku, kontrolne badanie stomatologiczne - trzy razy w roku, usunięcie kamienia nazębnego tzw. skaling - raz w roku.
- Leczenie próchnicy: W ramach leczenia próchnicy stosuje się wypełnienie ubytku w zębach (białe plomby), opatrunek leczniczy w zębie, płukanie kieszonki dziąsłowej i aplikacja leku, kosmetyczne pokrycie niedorozwoju szkliwa w zębach. Do tego wykonuje się zdjęcia rentgenowskie wewnątrz ust - do dwóch w roku.
- Bezpłatne znieczulenie stomatologiczne: U dentysty z kontraktem z NFZ wszystkie rodzaje znieczuleń są bezpłatne, a do żadnego zabiegu stomatologicznego czy chirurgicznego nie trzeba dopłacać dodatkowo za znieczulenie przy zabiegu. Podczas leczenia można otrzymać znieczulenie:
- powierzchniowe (żel lub spray),
- nasiękowe (polegające na płytkim nakłuciu w okolicy zęba i wprowadzeniu tam środka znieczulającego),
- przewodowe (silne znieczulenie, którego objawem jest drętwienie dziąseł i języka).
- Chirurgia stomatologiczna: Polega na usunięciu zęba jednokorzeniowego i wielokorzeniowego („zęba mądrości”), operacyjnym usunięciu zęba zatrzymanego (takiego, który utknął w kości i przez to się nie wyrżnął), zaopatrzeniu rany, zatamowaniu krwotoku i założenie opatrunku chirurgicznego. Ząb może być usunięty przez dłutowanie wewnątrz-zębodołowe z zastosowaniem wierteł i dźwigni. W ramach chirurgii stomatologicznej na NFZ można też wyciąć guzek, włókniaka czy inną zmianę na dziąsłach oraz wyłuszczyć torbiel, która jest zmianą patologiczną występująca w tkance kostnej szczęki lub żuchwy, lub w tkankach miękkich, lub w obrębie zatok szczękowych (komór po obu stronach nosa). Do tego dochodzi tymczasowe zaopatrzenie złamanej szczęki, nastawienie i unieruchomienie zwichnięcia żuchwy, założenie szyny drucianej (nazębnej), np. przy zwichnięciach, założenie szyny przy zapaleniu kości, operacjach plastycznych lub usuwaniu korzenia. Poza tym wyłuszczenie kamienia z przewodu ślinianki, drenaż ropnia.
- Leczenie dziąseł i paradontozy: Lekarz peridontolog, zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób przyzębia wykona w ramach NFZ: płukanie kieszonek dziąsłowych, zaaplikuje leki, wyleczy chore błony śluzowe, wykona zabieg polegający na usunięciu płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego z kieszonek dziąsłowych, zrobi plastykę wędzidełek odpowiadających za ruchy języka, zrobi kiretaż (zabieg polegający na oczyszczaniu korzeni i kieszonek zębowych z resztek jedzenia oraz innych osadów). Wyleczy też zamiany na błonie śluzowej jamy ustnej, zrobi plastykę wędzidełka, wargi, policzka i przedsionka jamy ustnej. W razie potrzeby unieruchomi zęby za pomocą szyny i specjalnych drutów w razie ich rozchwiania.
Ważne! Adresy gabinetów stomatologicznych mających umowę z NFZ można znaleźć w wyszukiwarce „Gdzie się leczyć” lub w „Informatorze o Terminach Leczenia”. Ich wykaz znajduje się także na internetowych stronach oddziałów wojewódzkich NFZ.