patodeweloperka

i

Autor: Shutterstock

Nieruchomości

Ukrócą patodeweloperkę, ale spadnie podaż? Nowe przepisy skomplikują inwestycje

2024-02-05 9:56

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 kwietnia 2024 r. Budować po staremu będzie można, składając wniosek o pozwolenie na budowę do 31 marca. Eksperci wskazują na zbyt krótki czas na dostosowanie się do przepisów. - To z kolei, uniemożliwi realizację od kilkudziesięciu do kilkuset inwestycji w całym kraju – szacuje Patryk Kozierkiewicz, ekspert Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD).

Trzeba będzie zmieniać projekty

Ustawa mająca walczyć w założeniu z patodeweloperką zakłada m.in. zakaz budowy mikroapartamentów, uregulowane mają być m.in. odległości między balkonami, minimalne wielkości placów zabaw dla dzieci, czy zwiększenie czasu nasłonecznienia pokojów mieszkalnych. 

-Gmina będzie mogła zaplanować i zrealizować plany zagospodarowania przestrzennego w przeciągu miesięcy, a nie tak jak teraz w przeciągu lat mówił były już Piotr Uściński wiceminister Rozwoju i Technologii.

Budować po staremu będzie można, składając wniosek o pozwolenie na budowę do 31 marca. Teraz jak cytuje dziennik "Rzeczpospolita" gminy i deweloperzy alarmują, że "firmy, które już rozpoczęły lub są w trakcie przygotowywania projektów na II i III kw. muszą je gruntownie zmienić". 

– Jeśli deweloper wniosek o pozwolenie planował złożyć w II kwartale, będzie mógł to zrobić dopiero w II połowie lub pod koniec roku. Całą ścieżkę musi przejść od początku – mówi. – Nie chodzi przecież tylko o przeprojektowanie budynków, ale o zebranie na nowo wszystkich zgód, np. na przyłączenie mediów. Inne usytuowanie budynków oznacza inne warunki: przyłączy, dostępu do drogi- mówi w dzienniku "Rz" - Maciej Wandzel, prezes Soho Development, członek zarządu PZFD.

Dalej dziennik cytuje Edytę Benesz, pełnomocnik zarządu SM Lazurowa, która ocenia, że czas oczekiwania na decyzje o warunkach zabudowy jest tak długi, że nie ma szans na złożenie wniosku o pozwolenie na budowę do końca marca.

-Będziemy go składać już w innych realiach technicznych, co oznacza konieczność przeprojektowania osiedla. Powstanie mniej mieszkań – tłumaczy Benesz w "Rz".

Wandzel z PZFD uważa, że na rynek trafi więc mniej mieszkań, a podaż już jest alarmująco mała.

Jak wylicza, w IV kwartale 2023 r. na siedmiu największych rynkach deweloperzy oferowali 38,9 tys. lokali, rok wcześniej – 48,5 tys. Wandzel zwraca uwagę na tzw. wskaźnik wyprzedaży oferty (określa, w jakim czasie wyprzedałyby się lokale, gdyby wstrzymano budowy). Np. w Warszawie w IV kwartale 2023 r. wskaźnik ten wynosił 2,1 kwartału, w Krakowie – 2,2. – O zrównoważonym rynku mówimy, gdy czas wyprzedaży to 5–6 kw. 

Pieniądze to nie wszystko Alicja Defratyka
QUIZ PRL. Dokończ słowa hitów z seriali PRLu
Pytanie 1 z 10
Dokończ słowa hitu Gintrowskiego skomponowanego do serialu „Zmiennicy”: Serpentyny I pobocza wyczuwamy/ Raz na ziemi raz pod ziemią drogi kręte/ Radio taxi proszę czekać zaczekamy…
QUIZ PRL. Dokończ słowa hitów z seriali PRL

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze