frankowicze TSUE

i

Autor: Gettyimages

Ulga podatkowa dla frankowiczów przedłużona na kolejny rok. Są warunki

2022-03-14 13:59

Frankowicze ciągle sądzą się o niższe raty. Tymczasem są dla nich dodatkowe rozwiązania. Jak poinformował Artur Soboń, wiceminister finansów, ulga podatkowa dla frankowiczów przedłużona zostanie na kolejny rok. Wiceszef resortu finansów dodał, że osoby, które zawarły ugody z bankiem, nie będą musiały płacić PIT od umorzonej kwoty kredytu pod pewnym warunkiem: że zaciągnęły go tylko na jedno mieszkanie lub dom.

Dobra wiadomość dla frankowiczów. Ministerstwo finansów przedłuża na kolejny rok ulgę podatkową dla frankowiczów, czyli osób zadłużonych w bankach właśnie we frankach szwajcarskich. Artur Soboń, wiceminister finansów wyjaśnił, że osoby, które zawarły ugodę z bankiem, nie będą miały obowiązku zapłaty PIT od umorzonej kwoty z tytułu kredytu mieszkaniowego pod bardzo ważnym warunkiem: zaciągnięcie kredytu nastąpiło tylko na jedno mieszkanie lub dom.

Resort finansów podkreślił w komunikacie, że zaniechanie poboru PIT ma być stosowane do przychodów (dochodów) osiągniętych od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 r. Tym samym, rozporządzenie obejmie również osoby, które zawarły ugody w okresie od 1 stycznia 2022 r. do dnia wejścia w życie rozporządzenia, jeśli osoby te spełnią wymienione w rozporządzeniu warunki.

Zaniechanie poboru podatku oznacza w praktyce zwolnienie od podatku PIT umorzonych przez banki kwot wierzytelności z tytułu kredytów mieszkaniowych, jeśli dotyczą jednej inwestycji mieszkaniowej i osoba fizyczna nie korzystała z umorzenia wierzytelności z tytułu kredytu mieszkaniowego przeznaczonego na inną inwestycję mieszkaniową, a także, wobec których zastosowano ujemne oprocentowanie kredytu.

Przewiduje się także zaniechanie poboru CIT od kredytodawców, od dochodów odpowiadających równowartości umorzonych wierzytelności z tytułu kredytów, od tej części kapitału umorzonego kredytu, od której następuje zaniechanie poboru PIT.

Prezes PKN Orlen zapewnia: Paliwa w Polsce nie brakuje i nie zabraknie
Sonda
Czy dajesz jeszcze radę spłacać kredyt?
Najnowsze