Afera kawalerkowa pozwoli uregulować umowy dożywocia

i

Autor: Shutterstock, AP

MIeszkania

Umowy dożywocia zostaną w końcu uregulowane? "Afera kawalerkowa" Nawrockiego może w tym pomóc

2025-05-28 7:43

Temat umów dożywocia, umożliwiających zamianę mieszkania na rentę, powraca w świetle medialnych doniesień o zakupie kawalerki przez Karola Nawrockiego. Ministerstwo Sprawiedliwości analizuje problem, a "Dziennik Gazety Prawnej" przypomina, że propozycja leży w rządowych szufladach już od 12 lat.

Rośnie liczba zawieranych umów o dożywocie

Po medialnym ujawnieniu informacji o zakupie kawalerki Pana Jerzego przez Karola Nawrockiego, temat umów dożywocia ponownie zyskuje na znaczeniu. Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", Ministerstwo Sprawiedliwości analizuje możliwość uregulowania tych umów, które pozwalają na zamianę mieszkania na regularną rentę.

Z danych Związku Przedsiębiorstw Finansowych (ZPF) oraz Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że liczba zawieranych umów o dożywocie systematycznie rośnie. W 2008 roku zawarto ich około 2 tysiące, podczas gdy w ubiegłym roku liczba ta przekroczyła już 18 tysięcy. 

Prace nad nowelizacją przepisów

W Ministerstwie Sprawiedliwości trwają prace nad nowelizacją przepisów dotyczących umów dożywocia. Eksperci resortu analizują, jakie zmiany w prawie są niezbędne, aby zwiększyć ochronę seniorów i zapobiec potencjalnym nadużyciom.

Punktem wyjścia dla tych prac jest projekt ustawy o dożywotnim świadczeniu pieniężnym, który powstał już w 2013 roku. Projekt ten zakłada, że oferowanie takiego produktu finansowego będzie wymagało zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).

Zgodnie z projektem, dożywotnie świadczenia pieniężne mogłyby oferować jedynie spółki akcyjne, których kapitał zakładowy wynosiłby co najmniej 2 miliony euro. Dodatkowo, kapitał ten musiałby być o co najmniej 15 proc. wyższy niż prognozowana suma zobowiązań na kolejne dwa lata.

Projekt zamrożony od 12 lat

Projekt ustawy precyzyjnie określa prawa i obowiązki zarówno seniora, jak i podmiotu wypłacającego świadczenie. Co istotne, mocno ogranicza on możliwość zbycia nieruchomości przez świadczeniodawcę w trakcie trwania umowy.

W przypadku naruszenia przepisów ustawy, świadczeniodawca mógłby stracić zezwolenie KNF. To istotny element, który ma zapewnić przestrzeganie prawa i chronić interesy seniorów.

"Dziennik Gazeta Prawna" przypomina, że projekt ustawy leży w rządowych szufladach już od 12 lat. Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) wielokrotnie apelował do poprzedniej ekipy rządzącej o wznowienie prac nad tymi regulacjami. Sprawa przejęcia kawalerki przez Karola Nawrockiego sprawiła, że temat ponownie stał się aktualny.

Super Biznes SE Google News
Pieniądze to nie wszystko - Marek Zuber
QUIZ PRL: Jak się mieszkało za komuny? Pamiętasz te mieszkania?
Pytanie 1 z 10
W domach z betonu nie było:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze