Unia Europejska

i

Autor: materiały prasowe

Unia kręci bat na Polskę. Możemy nawet stracić unijne fundusze

2018-05-04 14:59

W środę 2 maja Komisja Europejska przyjęła projekt budżetu UE na lata 2021-2027. Wyniósł on 1,279 biliona euro. KE zaproponowała, aby powiązać wypłaty unijnych funduszy z praworządnością.

Państwo członkowskie podejrzane o brak niezawisłości sądów mogłoby zostać pozbawione unijnych środków lub dostać ich mniej. - Gdyby zaproponowane powiązanie funduszy UE z przestrzeganiem rządów prawa obowiązywało obecnie, to teoretycznie fundusze dla Polski mogłyby zostać obcięte lub wstrzymane – oceniła unijna komisarz ds. sprawiedliwości, Viera Jourov. Jak zaznaczyła, wątpliwości względem niezawisłości sądów w danym państwie „mogłyby stać się początkiem procedury ograniczania czy zablokowania funduszy dla takiego kraju".

Polecamy: Bruksela przymierza się do odebrania Polsce funduszy unijnych

Zamrożenie unijnych funduszy miałoby miejsce w ramach „kroków prewencyjnych i odstraszających". Unia mogłaby sięgnąć po tego rodzaju narzędzie nawet wobec państwa, które właściwie wydatkowało przyznane środki. Komisja Europejska będzie mogła złożyć wniosek o wstrzymanie wypłat lub zmniejszenie puli środków dla danego kraju, ale decyzja będzie musiała zostać zatwierdzona przez państwa członkowskie w drodze głosowania odwróconą kwalifikowaną większością głosów.

- Postrzegamy to jako zamiar wywierania presji na niektóre państwa, jako presję polityczną przed negocjacjami. Z tego powodu bardzo negatywie zapatrujemy się na te pomysły – mówił przed debatą na temat unijnego budżetu cytowany przez PAP Jacek Czaputowicz, szef MSZ. Nasz kraj jest największym beneficjentem netto unijnych funduszy.

Zobacz: Nowe zasady pracy w Unii Europejskiej

Największe wydatki UE będą związane z polityką spójności. Na drugim miejscu plasuje się polityka rolna. Wydatki na nią pochłoną 286 mld euro.

W związku z Brexitem cięcia na politykę spóljności wyniosą 7 procent. Zmniejszą się też dopłaty dla rolników. W nowej perspektywie finansowej na lata 2021-2027 cięcia środków na politykę rolną w Polsce wyniosą ok. 1 procenta – poinformował w środę unijny komisarz ds. rolnictwa, Phil Hogan. Cięcia na Wspólną Politykę Rolną ogółem sięgną 5 procent. Polska jest jednym w sześciu krajów, dla którego fundusze zmniejszą się w mniejszym stopniu. Dopłaty wzrosną dla rolników z pięciu krajów, a w przypadku 16 państw członkowskich spadną o 3,9 procent.

Źródło: fakty.interia.pl, topagrar.pl, rmf24.pl, gazetaprawna.pl, tvn24bis.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze