Orlen

i

Autor: Shutterstock Orlen

Ceny paliw

UOKiK przyjrzy się Orlenowi. "Nie wykluczamy interwencji w tej sprawie”

2023-01-03 10:31

W sieci zaczęły się pojawiać oskarżenia wobec Orlenu, że utrzymywał wysokie ceny paliw mimo obniżonych stawek VAT, co oczywiście miało przełożyć się na zyski dla koncernu, ale także pozwolić uniknąć szoków cenowych. Jak poinformował Departament Komunikacji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, nie wyklucza się interwencji w tej sprawie.

Orlen odpowiada na oskarżenia o wysokie marże

Jak poinformowało biuro prasowe Orlenu, brak zmian cen paliw od 1 stycznia mimo wzrostu VAT-u i akcyzy, był zgodny z polityką koncernu, polegającą na unikaniu szoków cenowych. Działania te miały pomóc uniknąć nieracjonalnego zachowania konsumentów, więc i destabilizacji bilansu produkcyjno-sprzedażowego i logistykę.

- Należy przypomnieć, że PKN Orlen nie przekładał w całości na klientów wzrostu cen paliw, spowodowanego wybuchem wojny w Ukrainie (zarówno wynikających z notowań surowców, jak i niekorzystnego dla złotówki kursu walut) i tym samym ograniczał dynamiczne wzrosty cen spowodowane tymi czynnikami - napisało biuro prasowe Orlen w odpowiedzi na zapytanie "Rzeczpospolitej".

UOKiK nie wyklucza interwencji w sprawie Orlenu

"Rz" zapytało również UOKiK, czy zbada sprawę wyższych marż na paliwo w grudniu 2022 roku. Urząd poinformował, że może ingerować w ceny stosowane przez przedsiębiorców tylko w określonych przypadkach, jak np. wtedy gdy, są wynikiem zmowy z innym podmiotem, lub podmiotami, albo nadużywaniem pozycji dominującej przez rynkowych potentantów. Niemniej nie wykluczono zbadania przypadku Orlenu.

- Prezes UOKiK nie może ocenić praktyki danego przedsiębiorcy bez szczegółowej analizy sytuacji. Przyglądamy się działaniom PKN Orlen w sprawie cen paliw, nie wykluczamy interwencji w tej sprawie - informuje biuro komunikacji urzędu.

UOKiK zaznacza również, że samo podniesienie, czy obniżenie ceny nie jest sprzeczne z prawem antymonopolowym, a przedsiębiorca nie ma obowiązku ustalania cen w oparciu o model kosztowy. W ubiegłym roku również kierowano do UOKiK prośby o sprawdzenie polityki Orlenu i Lotosu - urząd stwierdził wtedy, że brakowało podstaw do stwierdzenia, że wysokie ceny paliw mogły wynikać z nieuczciwych praktyk, czy nadużywania pozycji dominującej.

Pieniądze to nie wszystko. Piotr Bujak
Sonda
Czy twoim zdaniem ceny paliw wzrosły po 1 stycznia 2023 roku?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze