Gdzie i kiedy trzeba nosić maseczki? Wszystko, co musisz wiedzieć

i

Autor: Pixaby Gdzie i kiedy trzeba nosić maseczki? Wszystko, co musisz wiedzieć

Ustawa covidowa przyjęta przez Sejm. Zobacz, co się niebawem zmieni

2020-10-22 18:21

Obowiązkowe maseczki w przestrzeni publicznej, odmowa obsługi w sklepach klientów bez masek, podwojone wynagrodzenie dla medyków skierowanych do pracy przez wojewodę do walki z pandemią - to tylko część ważnych zapisów, jakie znalazły się w przyjętej przez sejm tzw. ustawie covidowej.

Sejm przyjął tzw. ustawę covidową. Za jej przyjęciem głosowało 423 posłów, 11 było przeciw, a dziewięciu wstrzymało się od głosu. Zakłada ona m.in. obowiązek noszenia maseczek pod karą grzywny (kara może wynosić nawet tysiąc złotych) i co bardzo ważne nowe przepisy dadzą podstawę ku temu, by sprzedawca mógł odmówić obsługi klientowi, gdy ten nie ma zakrytych ust i nosa. Nowe przepisy przyjęte we wtorek przez Sejm zakładają także podwojone wynagrodzenie dla medyków skierowanych do pracy przez wojewodę do walki z pandemią, zwolnienie z odpowiedzialności karnej za błędy medyczne lekarzy, którzy walczą z pandemią, a także 100 proc. płatne wynagrodzenie dla funkcjonariuszy służb mundurowych, którzy skierowani zostaną na kwarantannę (teraz osoby na kwarantannie są na zwolnieniu lekarskim i pobierają za ten okres 80 proc. swojego wynagrodzenia). Ustawa zakłada też, że możliwe będzie zatrudnianie w trybie uproszczonym w Polsce lekarzy specjalistów, którzy uzyskali kwalifikacje zawodowe poza Unią Europejską. W poniedziałek 26 października ustawą zajmie się Senat. 

Polska zmaga się z pandemią koronawirusa od marca. Niestety, w ostatnim czasie pandemia się rozpędza. Dlatego tak ważne jest przyjęcie regulacji, które pozwolą egzekwować przestrzeganie zasłaniania nosa i ust przez obywateli.

Przeczytaj: Czy powinny być wyższe kary za brak maseczki?

Sytuacja epidemiczna na Podkarpaciu
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze