Wiata na drewno

i

Autor: Marcin Czechowicz, projekt: Jerzy Milewski z zespołem ELM PROJEKT STUDIO Konstrukcję nośną wiaty na drewno kominkowe tworzą krawędziaki osadzone na płycie fundamentowej. Do nich, w odstępach, przymocowano deski. Elementy drewniane zaimpregnowano i pomalowano na kolor nawiązujący do elewacji domu. Pokrycie dachowe wykonano z blachy

Nowe przepisy

Ustawa o drewnie energetycznym we wrześniu. Kto na tym skorzysta?

2024-07-08 15:18

Najpóźniej we wrześniu wejdą w życie przepisy określające definicję drewna energetycznego, co spowoduje, że do przemysłu trafi więcej pełnowartościowego surowca. Jak powiedział wiceminister klimatu Mikołaj Dorożała rządowy projekt odpowiedzią na postulaty branży drzewnej i organizacji społecznych.

Więcej drewna trafi do przemysłu

Wiceminister  Dorożała podkreślił, że projektowane rozporządzenie ws. drewna energetycznego można czytać jako zakaz spalania pełnowartościowego drewna w masowej energetyce. - "Nie ma żadnych podstaw do tego, żeby spalać w kotłach elektrowni pełnowartościowe drewno, które może trafić do polskiego przemysłu drzewnego" - dodał wiceminister. Nowe przepisy mają wejść w życie najpóźniej we wrześniu. Pojęcie drewna energetycznego zostało precyzyjnie zdefiniowane w projekcie, a przepisy - jak mówił - odpowiadają na wyzwania nowej unijnej dyrektywy RED III, która określa unijne cele w zakresie odnawialnych źródeł energii w 2030 r. na poziomie co najmniej 42,5 proc. w porównaniu z obecnym celem 32 proc. Przepisy utrzymują status biomasy drzewnej jako źródła odnawialnego, ale z pewnymi włączeniami. Jako OZE nie będzie zaliczane np. spalanie drewna przydatnego przemysłowi przetwórczemu.

Czym jest drewno energetyczne?

Surowiec drzewny o obniżonej wartości i cechach uniemożliwiających jego przemysłowe wykorzystanie może być uznany za drewno energetyczne. Zgodnie z nową ustawą nie będzie można przetwarzać drewna pełnowartościowego, np. przez zrębkowanie, zmielenie itp. w celu jego spalenia w charakterze drewna energetycznego.

Drewno okrągłe albo łupane będzie mogło zostać uznane za energetycznego, przy spełnieniu  następujących cech: średnica dolna mniejsza niż 5 cm bez kory lub 7 centymetrów w korze, bez względu na długość drewna, albo długość do 3 m i średnica górna równa lub większa niż 5 cm bez kory lub 7 cm w korze. Jednocześnie drewno takie musi mieć co najmniej jedną wadę: np. zbyt dużą krzywiznę, zgniliznę miękką, brunatnicę obejmującą co najmniej 50 proc. powierzchni przekroju jednego z czół, zaparzenie obejmujące co najmniej 50 proc. powierzchni przekroju jednego z czół drewna czy zwęglenie co najmniej 50 proc. powierzchni.

Odpady z przetworzenia drewna

Nowe przepisy określają też definicję surowca drzewnego, którego przemysłowe wykorzystanie byłoby ekonomicznie nieuzasadnione ze względu na obniżoną wartość techniczną i użytkową, np. pozostałości drzewne z leśnictwa, z produkcji rolniczej oraz produkty uboczne przetworzenia drewna, np. kora, strużyny, odziomki, trociny, wióry, zrębki, zrzyny lub szczapy. Drewnem energetycznym miałyby być też odpady z przetworzenia drewna lub odpady drewnopochodne, a także surowiec pozyskany z upraw energetycznych.

QUIZ PRL. Zawody w Polsce Ludowej, których już nie ma
Pytanie 1 z 15
Osoba do której oddawało się podarte pończochy to:
Zawody PRL, których już nie ma. Czy masz pojęcie, czym zajmowali się Ci ludzie

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze