UWAGA! Salmonella w suszonej bazylii. Sprawdź, czy masz ją w kuchni

2020-02-21 16:44 mos
bazylia
Autor: www.thinkstockphotos.com

Główny Inspektor Sanitarny poinformował o wycofaniu ze sprzedaży dwóch partii suszonej bazylii Bolinero. Powodem jest wykrycie bakterii salmonelli w próbkach zbadanych w ramach kontroli urzędowej. Wydano także zalecenia dla konsumentów.

"W próbkach bazylii suszonej zbadanych w ramach kontroli urzędowej stwierdzono obecność bakterii Salmonella. Bazylia suszona może być dodawana do produktów spożywczych i spożywana bez obróbki termicznej. Pałeczki Salmonella mogą przeżyć nawet po długotrwałym przechowywaniu suchego produktu, a po spożyciu przez człowieka wywołać zatrucia pokarmowe, szczególnie jeśli dodawane są do produktów gotowych do spożycia" – podaje GIS.

ZOBACZ TEŻ: Benzyna tanieje! Efekt koronawirusa

Bazylia z salmonellą! Ostrzeżenie GiS
Szczegóły dotyczące produktów:

  • Produkt: Bazylia otarta
  • Importer: ACOR Sp. z o.o., ul. Rawicka 43, 63-700 Krotoszyn
  • Zakład Konfekcjonujący: P.P.H.U. MAGRAMA, ul. Zaściankowa 48, 71-230 Szczecin
  • Dystrybutor: NETTO Sp. z o.o., ul. Motaniec 34, 73-108 Kobylanka

W komunikacie zaznaczono, że wycofaniu podlegają dwie partie o numerach 19.11 oraz 19.12 oznaczone datą minimalnej trwałości: 31.08.2021. Jak podaje inspekcja, pałeczki salmonelli mogą przeżyć nawet po długotrwałym przechowywaniu suchego produktu, a po spożyciu przez człowieka wywołać zatrucia pokarmowe, szczególnie jeśli dodawane są do produktów bez obróbki termicznej. Konsumenci, którzy kupili wskazane partie produktu, nie powinni ich spożywać.

SPRAWDŹ TAKŻE: Ulga na dziecko nawet 10 tys. złotych. Jak dostać ulgę?

Najnowsze