emeryt pusty portfel

i

Autor: SHUTTERSTOCK

UWAGA! Waloryzacja emerytur 2022. Będą nowe zasady wyliczania wysokości emerytury!

2021-05-26 10:23

Rewolucja w systemie emerytalnym w Polsce od 2022 roku. Jak się okazuje, rząd nie tylko chce wprowadzić Polski Ład dla emerytów, czyli m.in. emerytury bez podatku, ale też zmienić zasady waloryzacji świadczeń. To oznacza, że w tym roku w czerwcu ostatni raz obowiązywać będzie emerytalna pułapka. Nowelizacja ustawy dotyczącej waloryzacji emerytur trafiła już do sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

WYSOKOŚĆ EMERYTURY WEDŁUG NOWYCH ZASAD

Będziemy mogli przejść na emeryturę w dowolnym momencie bez obaw o niższe świadczenie! W czerwcu 2021 roku seniorzy po raz ostatni powinni wstrzymać się ze złożeniem wniosku o rozpoczęciu pobierania emerytury. Wynikało to z waloryzacji świadczeń, a dokładniej kapitału początkowego przyszłych emerytów.

Dotychczas (poza 2020 rokiem, kiedy wprowadzono jednorazową zmianę w związku z tarczą antykryzysową) zgromadzone przez nas środki w ZUS rosły zgodnie z dodatkową waloryzacją kwartalną co roku, w miesiącach od stycznia do maja i od lipca do grudnia. Jedynie czerwiec był feralnym miesiącem dla osób, które decydowały się przejść na emeryturę - dodatkowa waloryzacja nie obejmowała ich świadczeń i nowi emeryci dostawali w ten sposób wypłaty z ZUS na stałe niższe nawet o kilkaset złotych!

Dlatego sami doradcy ZUS informowali, że z decyzją o przejściu na emeryturę albo należy się pospieszyć (do końca maja) albo wstrzymać (do początku lipca). Dla przykładu w tym roku w czerwcu środki zgromadzone na kontach i subkontach ZUS wzrosną kolejno o 5,41 proc. i 5,23 proc. Tym samym przyszły emeryt, który na koniec stycznia 2021 zgromadził na koncie w ZUS 450 tys. zł, zyska 24,3 tys. złotych. Jest to jednak tylko waloryzacja roczna. Dodatkowa kwartalna waloryzacja tego miesiąca nie obejmuje.

Sonda
Czy płatny roczny urlop to dobry pomysł?

NADCHODZĄ WIELKIE ZMIANY

- Na emeryturę można przejść w każdym miesiącu, ale zdecydowanie najmniej korzystnym na składanie wniosków o emeryturę jest czerwiec. Wynika to ze schematu waloryzacji, zgodnie z którym w czerwcu, podstawa obliczania emerytury według nowych zasad, podlega jedynie waloryzacji rocznej. W każdym innym miesiącu podstawa obliczania emerytury jest dodatkowo waloryzowana kwartalnie - przypomina ZUS.

Wszystko zmienić ma się od 2022 roku. Wtedy też w przypadku ustalania wysokości emerytury w czerwcu danego roku waloryzacja składek będzie obliczana w taki sam sposób, jak przy ustalaniu wysokości emerytury w maju danego roku, jeżeli będzie to korzystniejsze dla ubezpieczonego. Zasada ta ma być też stosowana dla tych osób, które wiek uprawniający do emerytury osiągną po dniu 31 maja danego roku.

Nowelizacja ustawy wprowadzi także zmianę dotyczącą sposobu wypłat emerytur i rent. Od 2022 roku te mają być przelewane tylko na rachunki elektroniczne. Dodatkowo w przyszłym roku ma zacząć funkcjonować "Polski Ład", który wprowadzi m.in. emerytury bez podatku.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek: Przez sport budujemy wartość marki
Najnowsze