Co się zmieni w receptach rocznych?
Nowe zasady dotyczące ilości wydawanych przez farmaceutę opakowań leku. Zmiany w zakresie wydawanej ilości leku w przypadku rozbieżności pomiędzy ilością wynikającą z dawkowania a ilością opakowań. Doprecyzowanie zasad adnotacji nanoszonych na recepcie.
Ważne! Do 30 czerwca 2024 r. możliwe jest wystawianie e-recept w dwóch schematach dawkowania (dotychczasowym i nowym).
Od 1 lipca 2024 r. oprogramowanie gabinetowe musi być dostosowane do nowych wymagań, a personel medyczny musi być przygotowany do korzystania z niego.
Trzy ważne zmiany realizacji recept
Od 1 lipca 2024 r. wchodzą w życie nowe zasady realizacji recept w aptekach. Nowe przepisy wprowadzają trzy kluczowe zmiany:
1. Umożliwienie osobie realizującej receptę w aptece albo punkcie aptecznym określenia postaci jednostki dawkowania produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego, w oparciu o posiadaną wiedzę;
2. W przypadku, gdy na recepcie nie określono sposobu dawkowania w wymagany sposób, farmaceuta będzie mógł wydać pacjentowi dwukrotnie większą niż dotychczas liczbę opakowań leku lub wyrobu medycznego.
3. Jeśli z informacji na recepcie wynikają rozbieżności co do ilości do wydania produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego, farmaceuta wyda większą ilość, kierując się zasadami określonymi w nowych przepisach.
Pamiętaj! Nowe zasady dotyczą recept realizowanych po 1 lipca 2024. Do tego czasu recepty są realizowane na dotychczasowych zasadach.
Co zmiany oznaczają dla pacjenta?
- Większa elastyczność w realizacji recept.
- Mniejsza szansa na brak leków w aptece.
- Oszczędność czasu – nie trzeba będzie ponownie odwiedzać lekarza w celu uzupełnienia dawkowania na recepcie.