filiżanka kawy i ziarna kawy

i

Autor: portumen/Shutterstock.com

Uwielbiany napój ma problemy? Wszystko przez koronawirusa

2020-10-19 15:43

Pandemia COVID-19 poza skutkami społecznymi i zdrowotnymi ma także gigantyczny wpływ na gospodarkę i poszczególnie branże przemysłu. Polski rząd nie zdecydował się na wprowadzenie kolejnego lockdownu chcąc właśnie zminimalizować ekonomiczne skutki epidemii, jednak nawet bez tego jest wiele gałęzi gospodarki, które już teraz borykają się z trudnościami. Jedną z nich jest rynek kawy, na którą popyt znacząco zmalał.

Jak wskazał Polski Instytut Ekonomiczny wprowadzane ograniczenia znacząco zmniejszyły popyt na kawę w hotelarstwie, gastronomii i cateringu. To właśnie te branże były głównymi odbiorcami ziaren kawy. PIE podał również, że obecnie ceny kawy w perspektywie długookresowej  utrzymują się na niskim poziomie, a trend spadkowy widoczny jest już od 2011 roku. Wiosną ceny kawy nieznacznie wzrosły, spowodowane to było przede wszystkim wzmożonym popytem i paniką zakupową.

Zobacz także: Skarbówka sprawdza firmy. O co pytają?

To skutek paniki zakupowej i chęci gromadzenia dodatkowych zapasów na niestabilne czasy. Dostępność ziaren na rynku znacząco spadała w krótkim czasie, a ceny rosły  - napisali eksperci PIE.

Sprawdź również: Czy starczy do pierwszego? Polacy obawiają się, że zabraknie im oszczędności

W późniejszym okresie ceny kawy ustabilizowały się. Producentom kawy doszły jednak teraz nowe problemy, w wielu krajach odpowiedzialnych za dostawy, jak Brazylia, pandemia rozwijała się wyjątkowo intensywnie. Nie wiadomo jak wpłynie to na zbiory, a potem na transport i dostępność sezonowych pracowników.

Rozbiórka dawnego hotelu Gromada w centrum Olsztyna
Najnowsze