Obostrzenia na wakacje 2021. Możliwe nawet 100% OBŁOŻENIA w hotelach!  [NOWE LIMITY]

i

Autor: Marcin Gadomski / SE Luzowanie obostrzeń na wakacje. Konferencja Mateusza Morawieckiego i Adama Niedzielskiego w czwartek

W czerwcu kolejne luzowanie obostrzeń. W środę rząd przedstawi plan

2021-06-02 7:25

W środę, 2 czerwca, rząd PiS pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego ma przedstawić plan dalszego odmrażania polskiej gospodarki. Kolejne luzowanie obostrzeń, wprowadzonych kilka miesięcy temu w związku z postępującą pandemią koronawirusa COVID-19, ma mieć miejsce już od 26 czerwca. Minister zdrowia Adam Niedzielski zdradził w jednym z wywiadów czego możemy się wtedy spodziewać.

COVID-19: Kolejne luzowanie obostrzeń jeszcze w czerwcu

Niedzielski zapowiedział, że podczas środowej konferencji prasowej zostaną przedstawione "dalsze kroki luzujące". "To będzie taka informacja, która będzie przekazana najpierw w perspektywie co się będzie działo do 26 czerwca, czyli do początku wakacji" - zaznaczył. Jak dodał, prawdopodobnie w poniedziałek, razem z premierem Mateuszem Morawieckim, zostaną przedstawiona informacje dotyczące dłuższego planu, który będzie obejmował całe wakacje. "Jeżeli chodzi o ten najbliższy okres, to nie należy się spodziewać dużego luzowania. W tej chwili poziom liberalizacji obostrzeń w Polsce jest bardzo wysoki na tle Europy. Myślimy o kosmetycznych zmianach" - zapowiedział Niedzielski. jak dodał, w środę na konferencji przedstawi szczegóły" - dodał minister zdrowia.

Rząd PiS udzieli szczegółowych informacji w środę

Pytany o kwestię zgromadzeń publicznych Niedzielski powtórzył, że szczegółowa informacja na ten temat będzie udzielona w środę. "Zgromadzenia są jednym z takich obszarów, co do których w środę prawdopodobnie podejmiemy decyzję o zwiększeniu limitów z tym związanych" - zadeklarował szef MZ.

Od 15 maja zniesiony został obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Nadal jednak obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych, m.in. w transporcie zbiorowym, w sklepach, w kościele, w kinie czy teatrze. Od 21 maja zostały otwarte kina, teatry, filharmonie i instytucje kultury przy maks. 50-proc. obłożeniu. Otwarto również lokale gastronomiczne na świeżym powietrzu, ale przy zachowaniu dystansu między stolikami.

Od 28 maja możliwe jest także prowadzenie gastronomii wewnętrznej – w lokalu przy zachowaniu maks. 50 proc. obłożenia i zachowaniu dystansu między stolikami. Zajęty może być co drugi stolik, a odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m, chyba że między nimi znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika. Imprezy okolicznościowe w lokalu - m.in wesela i komunie mogą odbywać się z limitem do maks. 50 osób. Do limitu nie wliczają się osoby w pełni zaszczepione przeciw COVID-19.

28 maja otwarte zostały kryte obiekty sportowe i baseny. Mogą one prowadzić działalność przy zachowaniu 50 proc. obłożenia obiektu (dot. również publiczności, zajęte co drugie miejsce na widowni). Natomiast w przypadku zajęć i wydarzeń sportowych poza obiektami, obowiązuje limit do 250 osób. Od 29 maja do nauki stacjonarnej powrócili uczniowie szkół podstawowych i średnich.

Pod ustalonymi warunkami koncerty na otwartym powietrzu będą mogły odbywać się od 4 czerwca. Jeśli na widowni będą ustanowione miejsca siedzące, słuchacze lub widzowie będą mogli zajmować co drugie miejsce. Jeśli miejsca siedzące nie będą przewidziane, obowiązywał będzie limit maksymalnie 250 uczestników imprezy. Do limitów nie zostaną do włączeni uczestnicy publiczności zaszczepieni przeciwko covid-19. Widzowie lub słuchacze będą zobligowani do zasłaniania nosa i ust - obowiązuje ich także zakaz spożywania posiłków i napojów. W siłowniach, klubach fitness i solariach obowiązuje limit 1 osoba na 15m2.

Sonda
Czy luzowanie obostrzeń powinno następować szybciej?
Super Raport 01.06 (Goście: Jan Maria Jackowski - Senator, PiS oraz Krzysztof Bosak - Konfederacja), Sedno Sprawy: Błażej Spychalski

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze