Płatności kartą w urzędach gminnych zyskują na popularności

i

Autor: Shutterstock

W kolejnych urzędach będzie można płacić kartą

2016-07-11 20:29

W czerwcu banki zrzeszone w Spółdzielczej Grupie Bankowej wraz z First Data Polska, właścicielem marki Polcard, rozpoczęły wdrażanie terminali płatniczych w urzędach. Jako pierwszy z terminalu płatniczego First Data zaczął korzystać Urząd Miasta Świdwin w województwie zachodniopomorskim. Płatności kartą za pomocą terminali Polcardu są już możliwe w blisko 150 urzędach.

Pierwszym urzędem, który wprowadził tego typu rozwiązanie, jest Urząd Miasta Świdwin. Wśród 145 podmiotów z sektora publicznego, które wdrożyły płatności bezstykowe First Data, znajdują się m.in.: 62 urzędy miejskie, gminne, powiatowe i wojewódzkie, a także podlegające im MOSIR-y, WORD-y, ośrodki kultury, spółki komunalne, zakłady transportowe, spółdzielnie i szpitale.

Urzędy miejskie, które oferują tego typu płatności, zlokalizowane są w Warszawie, Łodzi, Elblągu, Siedlcach, Koninie, Opolu i Mysłowicach. Ponadto do inicjatywy przystąpiły urzędy gminne w Świeciu, Polanicy-Zdroju i Kleszczewie, urzędy powiatowe w powiatach: sępoleńskim, poznańskim, bydgoskim, chojnickim i żagańskim, a także urzędy wojewódzkie w woj. warmińsko-mazurskim
i kujawsko-pomorskim.

Przeczytaj również: Pomysł na zmniejszenie szarej strefy: płatności bezstykowe i elektroniczne

Ciekawostkę stanowi fakt, że First Data realizuje również pilotażowy projekt wykorzystania „opłatomatów" z użyciem PIN Pad-ów w trzech sądach. Warto też nadmienić, iż w 20 urzędach na terenie kraju zostanie zrealizowany pilotażowy program umożliwiający płatności BLIK. Jego realizacją zajmie się Krajowa Izba Rozliczeniowa.

Chociaż dokonywanie różnego rodzaju opłat w urzędach stało się normą, to w dalszym ciągu w tego rodzaju instytucjach brakuje terminali umożliwiających płatności bezgotówkowe. Bariery na drodze cyfryzacji administracji publicznej stanowią: koszty dzierżawy terminala płatniczego oraz tzw. opłata surcharge, czyli prowizja od transakcji pobierana przez operatora. Jednak na początku 2016 r. weszła w życie nowa ordynacja podatkowa, która umożliwia przerzucenie kosztów surcharge z urzędu na klienta. Nowe przepisy mają zachęcić urzędy do cyfryzacji swoich placówek.

Może cię zainteresować: Dzięki płatnościom bezgotówkowym w 5 lat wzbogaciliśmy się o 15 mld zł

Banki spółdzielcze zrzeszone w SGB obsługują ok. 500 gmin. Instalacja terminali POS w obsługiwanych przez nie urzędach rozpoczęła się w czerwcu. W 2015 r. SGB wraz z firmą First Data rozpoczęły sprzedaż terminali płatniczych na rynku B2B. Teraz pozyskują klientów z sektora publicznego.

Terminale płatnicze, które trafią do urzędów, będę wyposażone w usługę MultiProfile. Umożliwia ona płatności z prowizją lub bez. W zależności od okresu obowiązywania umowy, miesięczna opłata za dzierżawę terminala nie powinna przekraczać 50 złotych. Urzędy mają do wyboru terminale stacjonarne lub przenośne.

Źródła: prnews.pl, First Data

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze