– To czego najbardziej brakowało przy rozwoju miast to pewnego planowania i już na samym początku identyfikacji potrzeb. Teraz chcielibyśmy postąpić inaczej. Naszym celem jest najpierw identyfikacja potrzeb i to wymaga kontaktu ze wszystkimi ministrami działowymi, jednostkami samorządu terytorialnego, abyśmy usłyszeli, abyśmy zdiagnozowali, czy w mieście potrzebny jest szpital czy klinika, komisariat czy posterunek – powiedział w piątek Mikołaj Wild.
Sprawdź także: Centralny Port Komunikacyjny. Będzie referendum ws. lotniska w Baranowie
Dokładna lokalizacja nowego miasta nie jest jeszcze znana. Wiadomo jednak, że dojazd do Centralnego Portu Komunikacyjnego ma zajmować jego mieszkańcom ok. 30 min. To bardzo istotne, ponieważ wielu z nich będzie zapewne jego pracownikami. Budowa nowego portu lotniczego przyczyni się do powstania bezpośrednio 37 tys. nowych miejsc pracy, zaś pośrednio nawet 150 tys.
Czytaj też: Koniec sporu o Centralny Port Komunikacyjny
Nowe lotnisko ma powstać między Łodzią a Warszawą. Pod uwagę brane są m.in. gminy Baranów, Wiskitki i Teresin. Jego dokładną lokalizację poznamy jednak dopiero w połowie maja, kiedy zakończą się badania lokalizacyjne. Będzie to jeden z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie. Powstanie na ok. 3 tys. hektarów gruntów. Prace przygotowawcze mają potrwać do końca 2019 r, zaś sama budowa, według założeń, zajmie kolejne osiem lat. Inwestycja powinna więc zostać zrealizowana do końca 2027 r. Centralny Port Komunikacyjny ma obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo liczba ta ma wzrosnąć do 100 mln.
Zobacz również: Marny los lotniska im. Chopina. Najpierw je rozbudują, później zamkną
Źródła: tvn24.pl, pap.pl