W polskim Kościele na tacę zapłacisz kartą. „Ofiaromat” przyjmie twoje pieniądze

2019-11-28 12:39 WSB
taca, kościół
Autor: Piotr Grzybowski

Kościół katolicki przeżywa prawdziwą rewolucję – to już nie tylko otwarty na świat i ludzi papież Franciszek, który potrafi ganić hierarchów kościoła, ale też pełna cyfryzacja. Wierni coraz częściej mogą poczuć, że Kościół idzie z duchem czasu. W kolejnej polskiej świątyni parafianie będą mogli składać datki za pomocą kart płatniczych.

Kościół, w którym wierni mogą przekazać pieniądze na tacę przy pomocy karty do bankomatu jeszcze do niedawna mógł wydawać się żartem bądź wizją pisarzy science-fiction. Teraz jednak wiemy, że to nie żadna fikcja, ale coraz bardziej powszechna praktyka. Jak informowaliśmy, z takich rozwiązań w Polsce korzysta m.in. parafia w Jastrzębiej Górze, a na świecie płatność kartą w kościołach dostępna jest chociażby we Francji czy Australii.

ZOBACZ TEŻ: Promocje na kosmetyki na Black Friday. Rossmann, Hebe, Sephora

Do tego e-grona kościołów dołączy teraz jedna z lubelskich parafii. „Dziennik Wschodni” poinformował, że płatność kartą ma być eksperymentem.

- Trwają przygotowania do wprowadzenia „ofiaromatu” w jednej w lubelskich parafii na zasadzie pewnego eksperymentu (...) Umożliwi on wybranie konkretnej sumy i przeznaczenia składanej ofiary na przykład na cele charytatywne lub parafialne. Urządzenie stanie w neutralnym miejscu, czyli w przedsionku kościoła – tłumaczy ksiądz Adam Jaszcz, rzecznik prasowy archidiecezji lubelskiej.

„Ofiaromat”, jak nazwał go ksiądz, według producenta nazywa się „donacjomat. Produkuje go firma Hilltech. Z e-rozwiązań w kościele korzysta parafia w Budapeszcie na Węgrzech, gdzie płatność obsługuje „AutoMateusz”. Jakie są cechy tych maszyn obsługujących datki od wiernych?

- Samoobsłogowy w pełni donacjomat pozwala na przyjmowanie w ogólnodostępnym miejscu datki lub opłaty za pomocą kart. System składa się z urządzenia, dedykowanej obudowy oraz systemu centralnego do podglądu wpłat. System posiada moduł do generowania PIT-ów w celu automatycznego rozliczenia podatku od złożonego datku – tłumaczy na swojej stronie warszawska firma Hilltech.

Najnowsze