pieniądze złotówki

i

Autor: Shutterstock pieniądze złotówki

Firma 2023

W tych regionach są najrzetelniejsze firmy [LISTA]

2023-01-16 7:39

Najsolidniej regulują płatności wobec kontrahentów firmy zarejestrowane w województwach: świętokrzyskim, podlaskim i lubelskim - wynika z rankingu rzetelności opracowanego na podstawie danych Krajowego Rejestru Długów. Najgorszą ocenę otrzymały przedsiębiorstwa z Mazowsza, Kujaw i Śląska. Skąd takie różnice? Co decyduje o tym, że firma z województwa podlaskiego może zapłacić na czas, a z województwa mazowieckiego ma z tym problem?

Dlaczego firmy nie płacą?

Katarzyna Starostka z Rzetelnej Firmy, która przygotowała ranking na podstawie danych KRD, zwróciła uwagę, że zestawienie pokazuje różnicę w postawach przedsiębiorców w różnych częściach Polski. "Są takie rejony, gdzie niepłacenie jest ujmą na honorze, są takie gdzie traktuje się to jako element działalności gospodarczej" – stwierdziła.

Na koniec 2022 r. najlepiej w rankingu wypadły firmy z województwa świętokrzyskiego (44 pkt.), podlaskiego (39 pkt.) i lubelskiego (38 pkt.). Najgorzej zaś te z Mazowsza z 6 pkt., Kujaw z 10 pkt. i Śląska z 12 pkt.

Okazuje się, że najbardziej zadłużeni wobec kontrahentów byli przedsiębiorcy z województwa mazowieckiego. Ich zadłużenie sięga 1,9 mld zł. Dalej na liście są firmy ze Śląska (ponad 1 mld zł) i Wielkopolski (blisko 900 mln zł). Na końcu listy zadłużonych znalazły się: Podlaskie (153 tys. zł), Opolskie (149 tys. zł) i Świętokrzyskie (148,5 tys. zł). Najwięcej zaś do oddania mają przeciętnie dłużnicy z województw: mazowieckiego (35,8 tys. zł), łódzkiego (35,2 tys. zł) oraz podkarpackiego (34,4 tys. zł).

Jedni płacą, inni nie. Dlaczego? 

Najniższe średnie zadłużenie z kolei odnotowują przedsiębiorcy z Zachodniopomorskiego (28 tys. zł), Świętokrzyskiego (29 tys. zł) i Lubelskiego (29 tys. zł). W tym roku wśród najlepszych pod tym względem zabrakło Dolnego Śląska i Ziemi Lubuskiej, czego powodem jest wzrost średniego zadłużenia wśród przedsiębiorców działających w tamtych regionach.

Innym analizowanym przy opracowaniu rankingu wskaźnikiem był odsetek zadłużonych firm w danych województwach. Im niższy poziom tego wskaźnika, tym wyższe miejsce w rankingu rzetelności. Najlepiej pod tym względem wypadły firmy z Podkarpacia. Ponad 6,4 proc. z nich figuruje w bazie danych KRD. Dobrze wypadli też przedsiębiorcy z Podlasia i Małopolski, gdzie odsetek zadłużonych to niewiele ponad 6,7 proc. wszystkich firm.

Problem nieterminowego regulowania zobowiązań widać na Górnym Śląsku, gdzie zadłużona jest co dziesiąta firma (10,73 proc.). W województwie dolnośląskim trudności z płaceniem na czas ma ponad 10,5 proc. przedsiębiorców, a w kujawsko-pomorskim - ponad 10,4 proc.

Im więcej firm, tym gorzej

Ostatnim czynnikiem, który miał znaczenia przy tworzeniu zestawienia, było podzielenie łącznego długu w województwie na 1000 działających tam firm. W tej kategorii najlepiej prezentuje się Świętokrzyskie (2,1 mln zł). Zaraz za nim znaleźli się przedsiębiorcy z Podlasia (ponad 2,1 mln zł) i Małopolski (2,2 mln zł).

Najgorzej wypadły natomiast firmy z Mazowsza (3,7 mln zł), Kujawsko-pomorskiego (3,5 mln zł) i Śląska (niespełna 3,5 mln zł). Wszystkie te regiony znalazły się  na niechlubnym podium także w poprzednim rankingu, ale w innej kolejności. Wówczas najbardziej zadłużeni byli przedsiębiorcy z Górnego Śląska. 

Sonda
Chciałbyś prowadzić własną firmę?
Pieniądze to nie wszystko Paulina Matysiak
Najnowsze