pieniądze

i

Autor: Pixabay

Rynek pracy

W tych zawodach zatrudnienie ma być gwarantowane. Ile się zarabia?

2023-02-10 21:33

Rynek pracy w Polsce cały czas się zmienia. Okazuje się, że jest ponad 30 zawodów, w których w przyszłości będzie duże zapotrzebowanie na pracowników. Wynagrodzenia w nich już wahają się od 4 tys. do ponad 9 tys. zł brutto. Zobacz, w jakich zawodach warto się kształcić, by dobrze zarabiać w najbliższych i kolejnych latach.

Oferty pracy w Polsce

Rynek pracy w Polsce jest zmienny. Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało prognozę zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego. Zawiera ona listę zawodów, które mają być gwarancją zatrudnienia i jak się okazuje, także dobrych zarobków. W 2023 r. prognoza krajowa zawiera alfabetyczny wykaz 33 zawodów. Większość wystąpiła w poprzednich zestawieniach, ale pojawiły się cztery nowe pozycje. Oto one:

  • operator maszyn i urządzeń w gospodarce odpadami,
  • technik gospodarki odpadami,
  • monter izolacji przemysłowych (montuje i kontroluje m.in. rurociągi, zbiorniki, kotły, wentylatory)
  • technik izolacji przemysłowych.

Zawody, które mają gwarantować pracę, w większości wynagradzane są na poziomie około 5-6,5 tys. zł brutto, choć bywają też większe odchylenia w dół i w górę. A  w których zawodach można liczyć na najwyższe zarobki? Na czele listy z zarobkami jest technik programista (mediana 9,3 tys. zł) , inżynier mechatronik (ok. 8 tys. zł) i automatyk (zarobki do ok. 9 tys. zł). Natomiast monter izolacji przemysłowych może liczyć na nieco ponad 6 tys. zł. Najgorzej w zestawieniu płacowym wypada monter nawierzchni kolejowej (mediana to 3,8 tys. zł brutto), gdzie w przypadku 75 proc. pracowników deklarujących zarobki — nie przekraczają 5,6 tys. zł. 

Sonda
Czy wynagrodzenia powinny być jawne?
Pieniądze to nie wszystko Antoni Kolek
Najnowsze