Wakacje 2022

Wakacje 2022. Te popularne kierunki wakacyjne podrożały najbardziej

2022-07-25 14:58

W dobie wszechobecnej drożyzny i szalejącej inflacji część osób zrezygnowało z wakacyjnych wyjazdów lub zdecydowało się na lokalny wypoczynek. Wiele osób wciąż się wstrzymuje i liczy na oferty typu "last minute". Niestety eksperci informują, że oferty tego typu zwyczajnie przestały się opłacać a na zagraniczne oferty warto zerknąć ze znacznym wyprzedzeniem. Które destynacje podrożały najbardziej?

Wakacje 2022 - o ile podrożały ulubione destynacje Polaków?

Ceny wakacyjnych wyjazdów zdecydowanie wzrosły względem ubiegłego roku. Wypoczynek w Egipcie w 2021 roku był tańszy o ponad 1 200 złotych. Nie jest to wyjątek. Wycieczka na Cypr jest droższa o około 1 112 złotych, do Turcji o 961 złotych, Grecji - 922 złote, Hiszpanii - 915 złotych a do Bułgarii o 838 złotych.

Ekspert portalu Travelplanet.pl w rozmowie z Polsat News stwierdził, że w przypadku tegorocznych wakacji kluczowe jest przedefiniowanie pojęcia "last minute". Zauważa, że biura podróży nie przygotowały tylu ofert tego typu co w latach "przedcovidowych". Operatorzy stawiają na efektywną pracę - nie "obrót dla obrotu". Ceny wciąż rosną i w związku z tym oferty "last minute" nie są już tak opłacalne jak wcześniej.

Pieniądze to nie wszystko – Ardanowski o drożyźnie

Jak zaoszczędzić na wakacjach?

Zdaniem eksperta przełożenie terminu wakacji na drugą połowę sierpnia może nam pomóc zaoszczędzić nawet 400 - 500 złotych - w stosunku do miesięcy wcześniejszych w tzw. "szczycie sezonu". Specjalista Travelplanet.pl zwrócił także uwagę na braki w personelu, które przekładają się na sytuacje w hotelach czy na lotniskach. Dzieje się tak ponieważ w szczycie pandemii, mnóstwo osób pracujących w branży turystycznej zrezygnowało z pracy bądź zmieniło branżę.

Przyczyny wzrostu cen

Jako przyczynę wzrostu cen wycieczek ekspert podaje również ceny paliwa lotniczego, które wzrosły o ponad 90%, osłabiona pozycja złotego wobec dolara i euro o ponad 10% oraz koszty własne organizatorów wyższe o 650-660 złotych.

Zmień "last minute" na "first minute"

Aby trafić na ofertę wypoczynku w bardziej przystępnej cenie należy zrezygnować z ofert "last minute" na rzecz "first minute" i zdecydować się na rezerwację ze znacznie większym wyprzedzeniem czasowym - zaleca ekspert w rozmowie z Polsat News. Podkreślił, że w przypadku ofert typu "first minute" nie tylko mamy do czynienia z przystępniejszą ceną - ale również większym wyborem, gratisowymi atrakcjami czy gwarancją niezmiennej ceny.

Sonda
Czy korzystasz z wakacyjnych ofert "last minute"?
Najnowsze