Wakacje kredytowe 2022. PKO BP przeprowadza analizę
Na wtorkowym briefingu prasowym, prezes PKO BP Iwona Duda została zapytana o kwestię wakacji kredytowych.
"Rzeczywiście czas na ich wprowadzenie będzie coraz bardziej się skracał. I rzeczywiście przygotowujemy się do tego już od pewnego czasu, analizując, w jakim stopniu będzie to dotykać nasze portfele kredytowe. Mamy określone symulacje, także jesteśmy na to przygotowani" - powiedziała.
W lipcu Sejm poparł większość poprawek Senatu do ustawy dotyczącej wakacji kredytowych oraz zwiększenia środków na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców o 1,4 mld. złotych. Ustawa przyjęta w tym kształcie umożliwia skorzystanie z wakacji kredytowych osobom, które spłacają kredyt na mieszkanie. Będą mogły wnieść o cztery miesiące zawieszenia spłaty kredytu - bez żadnych kosztów - w tym roku oraz o kolejne cztery w następnym roku. Aktualnie ustawa czeka na podpis prezydenta.
Nowy program inwestycyjny od PKO BP
Podczas briefingu szefowa PKO BP odniosła się również do oferty depozytowej banku w kontekście zmieniających się warunków rynkowych.
"Wciąż staramy się odpowiadać na zapotrzebowanie Polaków, czyli tak budować naszą ofertę depozytową i oprocentowania depozytów, żeby one rzeczywiście trafiały do Polaków, zapewniając im odpowiedni poziom bezpieczeństwa finansowego, ale także łagodząc skutki inflacji" - powiedziała Iwona Duda.
Prezes PKO BP podkreśliła, że banko PKO BP jako pierwszy w Polsce już w kwietniu rozpoczął proces podwyżkowy a jego dalsze działania były szeroko zakrojone i obejmowały chociażby kilka podwyżek oprocentowania depozytów w maju. Iwona Duda wskazała, że bank wprowadził nowy program inwestycyjny Autolokacja III. Opiera się on na sześciomiesięcznej lokacie oprocentowanej stałą stopą procentową w wysokości 6,5 proc. w stosunku rocznym, a także lokatę senioralną oprocentowaną w wysokości 5,75 proc. w skali roku.
Oferta PKO BP skierowana do firm i przedsiębiorstw - w przygotowaniu
Iwona Duda poinformowała również, że bank pracuje nad nową ofertą lokat terminowych skierowanych do firm i przedsiębiorstw.
"To jest odpowiedź na potrzeby jednoosobowych działalności gospodarczych, małych i średnich firm, które oczywiście chcemy w ten sposób wesprzeć. (...). Planujemy wprowadzić lokatę na nowe środki z progresywnym oprocentowaniem" - powiedziała. Maksymalna kwota ma wynieść 100 tys. zł.
"Banki jako instytucje zaufania publicznego mają szczególny obowiązek szybkiej reakcji na to, co się dzieje w gospodarce, po to, żeby zapewnić komfort i bezpieczeństwo swoim klientom" - podkreśliła Duda.
Wakacje kredytowe - na czym to polega?
Program wakacji kredytowych w założeniu jest przeznaczony dla osób, które zaciągnęły kredyt hipoteczny w polskich złotych na zakup mieszkania. Kredytobiorcy będą mogli wnioskować o zawieszenia spłaty raty kredytu na cztery miesiące bez żadnych kosztów w roku obecnym oraz o kolejne cztery w roku przyszłym (po dwa miesiące w III i IV kw.) i po jednym miesiącu w każdym kwartale roku 2023. Sejm w lipcu poparł większość poprawek Senatu do ustawy dotyczącej wakacji kredytowych i zwiększenia o 1,4 mld zł środków na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Teraz ustawa czeka na podpis prezydenta.