Bank PKO BP

i

Autor: Paweł Dąbrowski/SUPER EXPRESS Bank PKO BP

Wakacje kredytowe 2022. Czy banki są gotowe na zmiany? Jasna deklaracja PKO BP

2022-07-13 14:24

Projekt ustawy o wakacjach kredytowych czeka już tylko na podpis prezydenta. Jak na zmiany reaguje sektor bankowy? Prezes PKO Banku Polskiego Iwona Duda poinformowała, że bank przygotowuje się do wakacji kredytowych analizując ich wpływ na portfele kredytowe. Prezes podkreśliła również, że banki będące instytucjami zaufania publicznego muszą szybko reagować na to, co dzieje się w gospodarce. Co to może oznaczać dla naszych umów kredytowych?

Wakacje kredytowe 2022. PKO BP przeprowadza analizę

Na wtorkowym briefingu prasowym, prezes PKO BP Iwona Duda została zapytana o kwestię wakacji kredytowych.

"Rzeczywiście czas na ich wprowadzenie będzie coraz bardziej się skracał. I rzeczywiście przygotowujemy się do tego już od pewnego czasu, analizując, w jakim stopniu będzie to dotykać nasze portfele kredytowe. Mamy określone symulacje, także jesteśmy na to przygotowani" - powiedziała.

W lipcu Sejm poparł większość poprawek Senatu do ustawy dotyczącej wakacji kredytowych oraz zwiększenia środków na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców o 1,4 mld. złotych. Ustawa przyjęta w tym kształcie umożliwia skorzystanie z wakacji kredytowych osobom, które spłacają kredyt na mieszkanie. Będą mogły wnieść o cztery miesiące zawieszenia spłaty kredytu - bez żadnych kosztów - w tym roku oraz o kolejne cztery w następnym roku. Aktualnie ustawa czeka na podpis prezydenta.

Iwona Duda, PKO BP, Pieniądze to nie wszystko

Nowy program inwestycyjny od PKO BP

Podczas briefingu szefowa PKO BP odniosła się również do oferty depozytowej banku w kontekście zmieniających się warunków rynkowych.

"Wciąż staramy się odpowiadać na zapotrzebowanie Polaków, czyli tak budować naszą ofertę depozytową i oprocentowania depozytów, żeby one rzeczywiście trafiały do Polaków, zapewniając im odpowiedni poziom bezpieczeństwa finansowego, ale także łagodząc skutki inflacji" - powiedziała Iwona Duda.

Prezes PKO BP podkreśliła, że banko PKO BP jako pierwszy w Polsce już w kwietniu rozpoczął proces podwyżkowy a jego dalsze działania były szeroko zakrojone i obejmowały chociażby kilka podwyżek oprocentowania depozytów w maju. Iwona Duda wskazała, że bank wprowadził nowy program inwestycyjny Autolokacja III. Opiera się on na sześciomiesięcznej lokacie oprocentowanej stałą stopą procentową w wysokości 6,5 proc. w stosunku rocznym, a także lokatę senioralną oprocentowaną w wysokości 5,75 proc. w skali roku.

Oferta PKO BP skierowana do firm i przedsiębiorstw - w przygotowaniu

Iwona Duda poinformowała również, że bank pracuje nad nową ofertą lokat terminowych skierowanych do firm i przedsiębiorstw.

"To jest odpowiedź na potrzeby jednoosobowych działalności gospodarczych, małych i średnich firm, które oczywiście chcemy w ten sposób wesprzeć. (...). Planujemy wprowadzić lokatę na nowe środki z progresywnym oprocentowaniem" - powiedziała. Maksymalna kwota ma wynieść 100 tys. zł.

"Banki jako instytucje zaufania publicznego mają szczególny obowiązek szybkiej reakcji na to, co się dzieje w gospodarce, po to, żeby zapewnić komfort i bezpieczeństwo swoim klientom" - podkreśliła Duda.

Wakacje kredytowe - na czym to polega?

Program wakacji kredytowych w założeniu jest przeznaczony dla osób, które zaciągnęły kredyt hipoteczny w polskich złotych na zakup mieszkania. Kredytobiorcy będą mogli wnioskować o zawieszenia spłaty raty kredytu na cztery miesiące bez żadnych kosztów w roku obecnym oraz o kolejne cztery w roku przyszłym (po dwa miesiące w III i IV kw.) i po jednym miesiącu w każdym kwartale roku 2023. Sejm w lipcu poparł większość poprawek Senatu do ustawy dotyczącej wakacji kredytowych i zwiększenia o 1,4 mld zł środków na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Teraz ustawa czeka na podpis prezydenta.

Sonda
Czy skorzystasz z wakacji kredytowych?
Najnowsze