Zakład Ubezpieczeń Społecznych

i

Autor: Bartosz Krupa/East News Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Waloryzacja 2019. Jak odwołać się od źle wyliczonej waloryzacji rent i emerytur

2019-01-29 3:08

Jeśli uważasz, że ZUS źle wyliczył ci podwyżkę, możesz się odwołać do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Odwołanie składasz za pośrednictwem oddziału ZUS-u, który wydał niekorzystną dla ciebie decyzję. Odwołanie możesz również wnieść bezpośrednio do sądu (z wyjątkiem dotyczącego bezczynności ZUS-u), ale pamiętaj, że wydłuży to czas załatwienia twojej sprawy, bo sąd i tak musi przekazać twoje dokumenty do zaopiniowania przez właściwy oddział ZUS.

Waloryzacja rent i emerytur. Jak się odwołać?
Decyzję o przyznaniu wyższej emerytury dostaniesz już w marcu - w swoim terminie pobierania pieniędzy, czyli na przykład piątego dnia miesiąca.

Aby odwołanie od decyzji ZUS-u było skuteczne, trzeba przy jego wnoszeniu przestrzegać określonych zasad. Przede wszystkim musisz wnieść je w ściśle określonym terminie, do właściwej instytucji, wskazać wady decyzji i odpowiednio je uzasadnić. Jeśli zdecydujesz się odwołać masz na to 30 dni od doręczenia odpisu decyzji. Jeśli nie zrobisz tego w wyznaczonym terminie, twoje pismo zostanie odrzucone, chyba że przekroczyłeś termin z ważnych powodów niezależnych od ciebie np. choroba, pobyt w szpitalu, śmierć osoby bliskiej.

Zanim wniesiesz odwołanie do sądu, najpierw uważnie przeczytaj decyzję ZUS. Znajdziesz w niej informacje, jaki sąd i w jakim terminie będzie rozpatrywał twoje odwołanie. Uwaga! Wniesienie odwołania wstrzymuje wykonanie decyzji, chyba że z jej treści wynika, że ma być wykonana natychmiast lub jej natychmiastowe wykonanie następuje z mocy ustawy.

Czekaj na odpowiedź ZUS
ZUS ma 30 dni, by odpowiedzieć na twoje odwołanie. W tym czasie powinien ponownie zbadać i przeanalizować sprawę, a potem ma dwie możliwości. Może zmienić lub uchylić swoją wcześniejszą decyzję i wtedy wydaje nową. Albo może nie uwzględnić twego odwołania i wtedy ( nie później niż w ciągu 30 dni od złożenia odwołania) przekazuje twoją sprawę do sądu wraz z aktami i uzasadnieniem. Jeśli w ciągu 60 dni od dania wniesienia odwołania nie dostaniesz z ZUS-u żadnej odpowiedzi, możesz złożyć w sądzie skargę na bezczynność ZUS-u.

Co w odwołaniu do ZUS?
W odwołanie od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Zdrowotnych powinieneś:

* podać nazwę sądu, w którym je składasz
* podać informacje, które pozwolą na zidentyfikowanie zaskarżonej decyzji ZUS , a więc datę wydanej decyzji, wskazać organ, który ją wydał oraz numer decyzji
* podać swoje imię i nazwisko oraz adres zamieszkania
* określić i zwięźle uzasadnić zarzuty - wystarczy, że wyrazisz swoje niezadowolenie z treści decyzji (zarzut merytorycznej wadliwości decyzji)
* sformułować wnioski, czyli - w zależności od okoliczności - zażądać zmiany, uchylenia w całości lub w części decyzji
* przedstawić dowody na poparcie przytoczonych okoliczności np. nowe wyniki badań lekarskich, zaświadczenia lekarskie.
* określić żądania dotyczące sposobu rozwiązania sprawy
Trzeba pamiętać, że odwołanie od decyzji musi być koniecznie podpisane. Jeśli odwołanie składasz przez pełnomocnika, musisz dołączyć pełnomocnictwo.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze