Nowe emerytury

Waloryzacja emerytur 2023. Maląg: "Nie zabraknie pieniędzy na wyższą waloryzację"

- Waloryzacja jest częścią polityki senioralnej, którą rząd PiS realizuje - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg w rozmowie z wicenaczelnym Super Expressu i szefem Super Biznesu Hubertem Biskupskim w programie "Pieniądze to nie wszystko". Jak stwierdziła minister wsparcie dla seniorów musi być oparte na "silnym wsparciu finansowym".

Ile wyniesie waloryzacja emerytur?

- Wsparcie dla seniorów musi być oparte na silnym wsparciu finansowym, ale też aktywności osób starszych. W przypadku wsparcia finansowego, to jest waloryzacja - powiedziała  minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg w rozmowie z wicenaczelnym Super Expressu i szefem Super Biznesu Hubertem Biskupskim w programie "Pieniądze to nie wszystko". Waloryzacja zostanie przeprowadzona 1 marca 2023 r. Podwyżki będą kwotowo-procentowe, ale emeryci dostaną nie mniej niż 250 zł brutto.

- Wskaźnik procentowy będziemy znali w lutym, gdy będziemy znali wskaźnik średniorocznej inflacji za rok 2022 i przeciętny wskaźnik wzrostu wynagrodzeń - dodała Marlena Maląg. - Do jakiej wysokości macie zabezpieczone pieniądze? - dociekał wicenaczelny Super Expressu i szef Super Biznesu Hubert Biskupski. Minister rodziny i polityki społecznej zapewniła, że pieniądze są zabezpieczone "do takiej waloryzacji jaka będzie potrzebna".

- Chciałabym uspokoić seniorów, środki na waloryzację są i w lutym wyjdzie, czy będzie to 15 proc., czy więcej niż 15 proc. Na pewno ta waloryzacja kwotowo-procentowa zostanie przeprowadzana, i od 1 marca ruszą wypłaty. Wstępnie mamy zabezpieczone na waloryzację ponad 42 mld zł. W tym roku dojdzie tez zwaloryzowana trzynastka - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Według wyliczeń Super Expressu osoba, która ma 1000 zł emerytury, przy 15 proc. waloryzacji może w 2023 roku liczyć na 150 zł podwyżki. Jeśli senior otrzymuje 2500 zł, to podwyżka jego świadczeń sięgnie 375 zł. Mając o tysiąc złotych większą wypłatę, przy takiej waloryzacji świadczenie wzrośnie o 450 zł.

Sonda
Ile powinna wynosić GODNA emerytura?
Pieniądze to nie wszystko Marlena Maląg
Najnowsze