Nowa waloryzacja emerytur! Nie do wiary, ile zyskają emeryci!

2021-11-09 13:45
Rekordowa waloryzacja emerytur. Emeryci zyskają 300 złotych
Autor: SHUTTERSTOCK Rekordowa waloryzacja emerytur. Emeryci zyskają 300 złotych

Inflacja nie odpuszcza. Ceny są coraz wyższe, a pieniądze coraz mniej warte. Na szczęście emerytury i renty co roku są waloryzowane, a obliczając ich wzrost bierze się pod uwagę m.in.właśnie inflację. Oznacza to, że już w przyszłym roku świadczenia emerytalne będą dużo wyższe, a w 2023 r., biorąc pod uwagę obecne wskaźniki, emeryci dostaną jeszcze więcej. Jak będzie wyglądać zwaloryzowana emerytura 2023? Sprawdźcie!

Waloryzacja rent i emerytur

Z powodu inflacji pieniądze tracą na wartości. Na szczęście emerytury i niektóre inne świadczenia są stale waloryzowane. Dobra wiadomość dla emerytów jest taka, że ich emerytury mogą wzrosnąć nawet bardziej niż wynika to z prognoz rządu. Przyszłoroczna waloryzacja emerytur, z powodu inflacji, powinna wynieść 6,8 proc. Jeśli wskaźniki się utrzymają w 2023 roku, waloryzacja emerytur wyniosłaby aż 7,7 proc. Dla porównania: rząd kilka miesięcy temu zapowiedział, że w przyszłym roku jej wskaźnik wyniesie 4,89 proc., ale nie jest to jeszcze wiążąca decyzja.

Jak już pisaliśmy w "Super Biznesie", biorąc pod uwagę rosnącą inflację i dynamiczny wzrost wynagrodzeń, bardzo prawdopodobna jest dużo wyższa waloryzacja. Jeśli sprawdzą się inflacyjne prognozy wiceministra Patkowskiego, waloryzacja może wynieść nawet 9,9 proc.! Oznaczałoby to, że emeryci z najniższymi świadczeniami otrzymywaliby miesięcznie nawet o 100 zł więcej. Ci z wyższymi emeryturami mogą zyskać nawet dodatkowe kilkaset złotych.

Emeryci dostaną też 15. emeryturę? Dane nie pozostawiają wątpliwości

Ile dokładnie na rękę dostaną emeryci w 2023 r. przy waloryzacji 7,7 proc.? Sprawdźcie w naszej galerii.

Na wysokiej waloryzacji skorzystają także najubożsi emeryci. Senior pobierający przed waloryzacją emeryturę w wysokości 1188 zł, po waloryzacji 7,7 proc. dostałby w 2023 r. 1279,47 zł. Zyskałby więc dokładnie 91,47 zł. W przypadku emerytury w wysokości 3968 zł, emeryt co miesiąc dostawałby ponad 4273 zł. Oczywiście im wyższe świadczenie, tym wyższa, procentowo naliczona, korzyść. Bajeczna już przed waloryzacją emerytura w wysokości 4949 zł wzrosłaby do 5330,07 zł a więc o ponad 381 zł.

Wina TUSKA! Emeryci na bazarze KŁÓCĄ się o drożyznę | Komentery

Za wszystkim stoi oczywiście inflacja. Wskaźnik wzrostu cen wskazuje drożyznę, której świadkami nie byliśmy od 20 lat, a ZUS musi to brać pod uwagę wyliczając wysokość waloryzacji. Ostateczna decyzja dotycząca wysokości wskaźnika waloryzacji 2022 zapadnie dopiero w lutym 2022 r., a świadczenia będą waloryzowane od marca 2022 r.

Sonda
Skorzystasz na emeryturze bez podatku?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze