Dodatki dla emerytów

Seniorze, po waloryzacji dodatków do emerytur miesięcznie zyskasz nawet 200 zł więcej!

2022-12-02 7:51

Dodatki do emerytur i rent przy waloryzacji rocznej samych emerytur również rosną. Jakich podwyżek można spodziewać się w najbliższym czasie? Ostatnie dane Głównego Urzędu Statystycznego na to wskazują. Biorąc pod uwagę aktualny wskaźnik inflacji 17,4 proc. oraz wzrost wynagrodzeń na poziomie 13 proc., waloryzacja nie tylko emerytur i rent, ale również dodatków, wyniosłaby 20 proc. Sprawdziliśmy, o ile przy takim scenariuszu mogą wzrosnąć kwoty różnych dodatków, takich jak świadczenie pielęgnacyjne czy dodatek kombatancki. Zobacz, o ile przy wskaźniku waloryzacji na poziomie 20 proc. mogłyby wzrosnąć dodatki do emerytur.

O ile wzrosną dodatki do emerytury po waloryzacji 20 proc.?

Waloryzacja emerytur i rent przekłada się także na waloryzację dodatków do emerytur. Warto przypomnieć, że emerytom i rencistom przysługują rozmaite dodatki z ZUS lub od ich płatników (np. KRUS, MSWiA). Kto może dostać taki dodatek? Na dodatki do emerytur mogą liczyć m.in. inwalidzi wojenni, kombatanci, osoby prowadzące tajne nauczanie, osoby deportowane do pracy przymusowej oraz osadzone w obozach pracy przez III Rzeszę i ZSRR. Ponadto niepełnosprawnym seniorom przysługuje dodatek pielęgnacyjny. Dodatki te są waloryzowane podobnie jak emerytury.

Biorąc pod uwagę najnowsze dane z Głównego Urzędu Statystycznego takie jak inflacja i poziom średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, można wyliczyć potencjalny wskaźnik waloryzacji dodatków do emerytur. Okazuje się, że w listopadzie 2022 inflacja w Polsce wyniosła 17,4 proc., a średnie wynagrodzenie w ciągu roku podskoczyło o 13 proc. W takiej sytuacji wskaźnik waloryzacji może wynieść 20 proc. I wówczas przykładowo dodatek kombatancki, który obecnie wynosi 256,44 zł, wzrósłby do 307,73, czyli byłby wyższy niż teraz o 51,29 zł; dodatek pielęgnacyjny, który wynosi 239,66 zł, wyniósłby 287,59 i byłby o 47,93 zł wyższy niż teraz. Dokładne wyliczenia dodatków prezentujemy w GALERII.

Sonda
Czy powinna być w 2022 roku druga waloryzacja emerytur?
Pieniądze to nie wszystko - Janusz Steinhoff
Najnowsze