NBP kupił 100 ton złota

i

Autor: BOSTYLFOTO/SUPER EXPRESS NBP kupił 100 ton złota

Ważna decyzja ws. stóp procentowych. Co z naszymi oszczędnościami?

2021-01-13 15:26

Stopy procentowe nie zostaną obniżone – poinformowała w środę RPP. Mimo tej decyzji, stopy pozostają ekstremalnie niskie. Co ta wiadomość oznacza dla osób, które spłacają kredyt? Jak wpłynie to na oszczędności Polaków?

W dniu 13 stycznia 2021 odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. RPP utrzymała stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie - poinformowano w środę.

Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie:

  • stopa referencyjna 0,10 proc. w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 0,50 proc. w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 0,00 proc. w skali rocznej;
  • stopa redyskonta weksli 0,11 proc. w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli 0,12 proc. w skali rocznej.

Przypominamy, że Rada Polityki Pieniężnej w ubiegłym roku obniżyła stopy procentowe aż trzykrotnie - łącznie o 140 punktów bazowych do 0,1 procenta. Każda zmiana stóp procentowych wpływa na całą gospodarkę, a co za tym idzie, finanse każdego z nas. Nigdy wcześniej wskaźniki te nie miały tak niskiej wartości, jak teraz. Co to oznacza dla Polaków, którzy spłacają kredyty? Co oznacza obniżka stóp procentowych dla obywateli, którzy mają pieniądze zgromadzone na kontach oszczędnościowych?

ZOBACZ: Fala mandatów za brak maseczek. PÓŁ MILIONA Polaków ukaranych

Dla przeciętnego konsumenta, który spłaca kredyt hipoteczny w złotówkach, niższe stopy procentowe oznaczają spadek raty o kilka procent. Nie dzieje się to jednak automatycznie i zależy od wielu czynników. Większość hipotek w Polsce opartych jest na zmiennej stopie procentowej i bazuje na wskaźnikach z rynku międzybankowego (WIBOR). Wskaźniki te zwykle podążają z kolei za stopami ustalanymi przez Radę Polityki Pieniężnej. Dzisiaj podjęto decyzje, że te pozostają bez zmian, dlatego też raty kredytów hipotecznych i konsumpcyjnych pozostaną bez zmian. 

Dla oszczędzających na lokatach i kontach oszczędnościowych obniżenie stóp procentowych zwiastuje kolejne obniżki oprocentowania. Tak się jednak nie stało. Zgodnie z decyzją RPP oprocentowanie na kontach oszczędnościowych pozostaje bez zmian. Prawie zerowe stopy procentowe powodują, że atrakcyjnie oprocentowane lokaty należą do rzadkości. Mimo że stopy procentowe nie zostały ponownie obniżone, taka forma oszczędzania najzwyczajniej się nie opłaca.

Stopy procentowe to cena, za którą banki pożyczają pieniądze z banku centralnego. Wysokość stóp procentowych ma wpływ na rynki finansowe i całą gospodarkę. Od nich zależy m.in. kurs złotego, oprocentowanie depozytów bankowych oraz kredytów. Regulowanie stóp procentowych może stymulować gospodarkę, lub hamować inflację.

SPRAWDŹ: GIGANTYCZNA kara za jazdę na nartach w czasie lockdownu. Sprawdź jaka

Sonda
Z czyjej pomocy korzystałeś przed zaciągnięciem kredytu?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze