Rodzina 500+

i

Autor: Shutterstock

Ważne zmiany w 500 plus. Zasady, terminy i sposoby składania wniosków

2018-07-27 12:57

Wniosek o świadczenie 500 plus należy składać każdego roku. W lipcu 2018 roku mogliśmy złożyć taki wniosek za pomocą kanałów elektronicznych, a od sierpnia będziemy mogli to zrobić także w tradycyjny sposób. Ministerstwo przypomina, by nie czekać na ostatnią chwilę.

Wnioski o świadczenie wychowawcze z programu „Rodzina 500 plus” na lata 2018/2019 można od 1 sierpnia składać drogą tradycyjną – np. w urzędzie albo w placówce pocztowej. Dotychczas taki wniosek można było złożyć tylko za pośrednictwem ministerialnego Portalu Informacyjno-Usługowego Emp@tia, PUE ZUS lub bankowości elektronicznej. Oczywiście ta ostatnia formuła składania wniosków wciąż jest dostępna i do skorzystanie z niej zachęca minister Elżbieta Rafalska.

- Nie muszą oni (rodzice – przyp. red.) tracić czasu, stać w urzędzie, planować sobie tego typu działania, że w gminie tego i tego dnia należy to zrobić. Każdy może o dowolnej porze dnia i nocy taki wniosek przesłać, może go spokojnie w domu wypełnić lub w każdym innym miejscu – zauważa szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej.

POBIERZ I ZOBACZ, JAK WYPEŁNIĆ WNIOSEK O 500 PLUS

Trzeba jednak pamiętać, by wniosek złożyć jak najwcześniej. Jeżeli zrobimy to w sierpniu 2018 roku, otrzymamy wypłatę świadczenia do końca października. Jeżeli wniosek o 500 plus złożymy we wrześniu, świadczenie będzie wypłacone do końca listopada z wyrównaniem za październik.

Złożenie wniosku w październiku będzie oznaczać wypłatę świadczenia otrzymamy do końca grudnia z wyrównaniem za październik i listopad. Jeżeli wniosek zostanie złożony później niż w październiku, to świadczenie będzie wypłacone od miesiąca złożenia bez wyrównania za wcześniejsze miesiące.

Minister Rafalska przypomina, że składać możemy też wnioski nie tylko na 500 plus.

- Od 1 sierpnia składamy wnioski na rządowy program „Rodzina 500 plus” w formie tradycyjnej, papierowej, ale nie tylko na ten program, bo możemy również składać na świadczenia rodzinne, na należne świadczenie z funduszu alimentacyjnego i oczywiście cały czas też funkcjonuje ta droga elektroniczna. Zasada jest stosunkowo prosta, jeżeli złożymy szybciej wniosek, gmina szybciej wyda decyzję, bo wydaje te decyzje w przypadku właśnie 500 plus, to możemy zachować ciągłość świadczenia – tłumaczy minister.

Dodatkowo resort zaznacza, że wszyscy, którzy do tej pory pobierali świadczenie 500 plus, otrzymają je w sierpniu i we wrześniu, ale jeśli chcą otrzymać nowe świadczenie październikowe, muszą złożyć wniosek.

Najnowsze