ceny węgla

i

Autor: GettyImages Ceny węgla w Polsce aktualnie spadają

Sezon grzewczy

Ważny termin dla kupujących tani węgiel. Trzeba się spieszyć, żeby zdążyć skorzystać z dodatku

2023-02-24 1:22

Węgiel z rządową dopłatą wciąż można dostać. Jednak trzeba się spieszyć, by na czas złożyć wniosek o taki dodatek węglowy. Im szybciej złożysz wniosek, tym szybciej otrzymasz węgiel. Choć ostateczny termin na to przypada na 15 kwietnia 2023, to są gminy, które decydują się na skrócenie tego terminu.

Węgiel z dopłatą

Węgiel w Polsce stał się towarem deficytowym. W pewnym momencie ceny węgla poszły w górę, a surowca zaczęło brakować. W sprawę węgla musiał ingerować rząd. Aby poprawić sytuację, wymyślono, by węgiel był dystrybuowany w regionach w określonej cenie. Wprowadzono limity zakupu. Jednak nie wystarczyło przyjechać do składu, by od ręki dostać trzy tony węgla. Państwowe dopłaty do tego są na wniosek. Choć takie wnioski składano w 2022 roku, to jeśli nie wykupiono 3 ton przysługującego opału, to ponownie trzeba złożyć wniosek na 2023 rok. Czasu na takie formalności jest coraz mniej. W niektórych gminach.

Ze złożeniem wniosku warto spieszyć się nie tylko ze względu na sam termin, ale i na realizację takiego zamówienia. Im wcześniej złożymy wniosek, tym szybciej węgiel trafi do zamawiającego. Generalnie wnioski na węgiel można składać maksymalnie do 15 kwietnia 2023 roku.

Wraz z wnioskiem konieczne jest złożenie oświadczenia, że wnioskodawca ani żaden członek jego gospodarstwa domowego, na rzecz którego jest dokonywany zakup po preferencyjnej cenie, nie kupili paliwa stałego w ilości określonej przepisami na sezon grzewczy 2022-2023. Przed otrzymaniem węgla, trzeba wpłacić na wskazane przez urzędników odpowiednią sumę.

Tani węgiel zakupiony w ramach limitu 3 ton surowca można było zamawiać na raty. Cena surowca ma być nie niższa niż 2 tys. zł brutto za tonę.  

Sonda
Czy kupiłeś/aś węgiel po preferencyjnej cenie?
Pieniądze to nie wszystko Antoni Kolek
Najnowsze