Wczasy pod gruszą 2024. Kto może liczyć na przelew od pracodawcy?
Wczasy pod gruszą są dostępne dla zatrudnionych pod warunkiem, że w danym miejscu pracy funkcjonuje Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych.
Zgodnie z art. 3 ust. 1 Ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych:
„Fundusz tworzą pracodawcy zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty”.
Jeśli zatrudnionych jest co najmniej 20 i mniej niż 50 osób, fundusz tworzony jest na wniosek zakładowej organizacji związkowej. Pracodawcy prowadzący działalność w formie jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych tworzą fundusz, bez względu na liczbę zatrudnianych.
Kryterium dochodowe kluczowe dla wysokości wczasów pod gruszą
Podstawowym założeniem wczasów pod gruszą jest wypłacanie tym, którzy mają mniej. Co do zasady, im niższe dochody, tym wyższa powinna być wysokość świadczenia.
Konkretne reguły dotyczące określania grupy uprawnionych oraz wysokości wczasów pod gruszą są ustalane indywidualnie przez poszczególnych pracodawców. W szczególności, pracodawca może wymagać, aby beneficjent świadczenia wykorzystał konkretną ilość dni urlopu w jednym ciągu.
Uzyskanie wczasów pod gruszą wymaga złożenia wniosku wraz z dokumentacją dochodową. Różne osoby w tym samym miejscu pracy mogą uzyskać różne kwoty.
Jaka wysokość wczasów pod gruszą? Ustawa ustala tylko górny limit
Maksymalna wysokość wczasów pod gruszą jest ustalona w art. 3 ust 4 Ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Limit ustawowy jest powiązany z danymi o wynagrodzeniach.
W 2024 r. maksymalna kwota wczasów pod gruszą to 2417,14 zł dla normalnych warunków pracy oraz 3222,86 zł w przypadku pracy w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze.