Jacek Ozdoba

i

Autor: Sebastian Wielechowski/SUPER EXPRESS

Przywileje polityków

Wiceminister Ozdoba stracił władzę w resorcie. Ogromna pensje i przywileje zostały

2022-12-06 12:31

Wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka przejął zadania wykonywane przez wiceministra Ozdobę . "Ozdoba traci wszystkie swoje kompetencje w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, ale pozostaje ministrem" - podało RMF FM. Ozdoba jest politykiem Solidarnej Polski. Pod jego nadzorem był do tej pory m.in. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Już wcześniej miał być zdymisjonowany za skażenie Odry. Nieoficjalne mówi się, że taka kara spotkała wiceministra za krytykę premiera.

Ozdoba ukarany za krytykę premiera?

Nieoficjalnie wiceminister miał zostać ukarany za ostatnie negatywne wypowiedzi na temat rządów premiera Morawieckiego.  - Od momentu, kiedy premierem nie jest premier Beata Szydło, mamy pasmo porażek. Tego typu decyzje (o kamieniach milowych - red.) powinny być poprzedzone uchwałą Rady Ministrów - stwierdził Ozdoba w programie "Tłit" Wirtualnej Polski. 

Jak informuje Wirtualna Polska,  Ozdoba dopytywany był, czy zdaniem Solidarnej Polski Morawiecki powinien przestać pełnić funkcję premiera w związku z "unijnym szantażem" ws. KPO. - Tak historyczna porażka pana premiera powinna być związana z konsekwencjami. Niestety, na razie konsekwencje ponosi Polska. Sądzę, że pan premier wprowadza wszystkich w błąd. Na pewno mnie, jako posła, wprowadził. Nie docenia pan możliwości Solidarnej Polski i tego, jak w obozie Zjednoczonej Prawicy jest odbierana decyzja premiera. Posłowie PiS podchodzą i mówią nam: "mieliście rację" - dodał.

Nie może być tak, że w rządzie zaogniane są konflikty. Nie może być na to naszej zgody. To też sygnał, aby nie dochodziło do podobnych sytuacji w przyszłości- powiedział PAP polityk partii rządzącej.

To zmiana organizacyjna zaplanowana od jakiegoś czasu przez panią minister klimatu Annę Moskwę. Nie odbierałbym tego jako groźbę skierowaną wobec naszych koalicjantów z Solidarnej Polski - powiedział rzecznik PiS Rafał Bochenek o odebraniu z kompetencji wiceministra Jacka Ozdoby nadzoru nad GIOŚ.

Jak informuje Wirtualna Polska, zarządzenie dotyczące kompetencji Ozdoby zostało już opublikowane w Dzienniku Urzędowym Ministra Klimatu i Środowiska. Jak czytamy w dokumencie, Ozdoba "wykonuje zadania zlecone bezpośrednio przez ministra klimatu i środowiska". Natomiast nadzór nad departamentami gospodarki odpadami i instrumentów środowiskowych oraz nad Głównym Inspektorem Ochrony Środowiska przypadł wiceministrowi - sekretarzowi stanu Edwardowi Siarce.

Wiceminister bez zadań, ale z przywilejami

W normalnej firmie odsuniecię od podstawowego zakresu obowiązków pracowników, wiązałoby się jednoznacznie ze zwolnieniem z pracy. Jednak jak wiadomo politycy i polityka rządzi się swoimi prawami. Bezrobotnego już wiceministra nie można zwolnić bo chroni go partia i umowa koalicyjna. Formalnie etat jest zajęty, ale w praktyce wiceminister otrzymuje pensje  za nic nie robienie i trwanie na stanowisku. 

Super Biznes dotarł do oświadczenia majątkowego posła Ozdoby. Jak się okazuje z tytułu pracy w resorcie środowiska zarobił w 2021 r. 157 171,66 zł. (miesięcznie przeszło 13 tys. zł), do tego wykazał przychód związany z wykonywaniem mandatu posła w wysokości 37 394, 54 zł., Jak podsumował poseł zarobił w 2021 r. 194 666, 23 zł. Jak poinformował Super Biznes, Aleksander Brzózka rzecznik prasowy resortu klimatu, wiceministrowi przysługuje samochód służbowy z kierowcą w związku z wykonywaniem obowiązków. Jak zaznaczył wiceministrowie nie mają premii, a prywatna opieka zdrowotna jest możliwa na życzenie i opłacana ze środków własnych sekretarza i podsekretarza stanu. 

Pieniądze to nie wszystko - Dariusz Szymczycha
Sonda
Czy Twoim zdaniem politycy powinni zarabiać więcej?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze