Polski Krajowy Plan Odbudowy: Jest akceptacja państ członkowskich UE

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Polski Krajowy Plan Odbudowy: Jest akceptacja państ członkowskich UE

Krajowy Plan Odbudowy

PiS pójdzie na ustępstwa w sprawie KPO? Trwają mocne dyskusje

2022-10-31 7:52

Wewnątrz koalicji rządzącej trwają dyskusje, jak odblokować wypłatę środków z Krajowego Planu Odbudowy. Jak ustaliła "Rzeczpospolita" Zjednoczona Prawica chce "resetu" w relacjach z Unią Europejską i na stole są nawet opcje związane z reformą systemu sprawiedliwości.

PiS pójdzie na kompromis z Unią Europejską?

- Czy dojdzie do kolejnej próby resetu relacji z Komisją Europejską? Z informacji "Rzeczpospolitej" wynika, że w PiS poważnie rozważa się wszystkie możliwości rozwoju sytuacji, włącznie z przedstawieniem nawet nowej legislacji związanej z wymiarem sprawiedliwości, która miałaby doprowadzić do odblokowania funduszy z Krajowego Planu Odbudowy - czytamy w poniedziałkowym wydaniu "Rz".

- W obecnej sytuacji politycznie zyskuje tylko lider PO Donald Tusk i Zbigniew Ziobro – mówi gazecie ważny polityk klubu PiS. W tym roku głosami koalicji rządzącej przyjęto ustawę prezydenta Andrzeja Dudy zmieniającą sądownictwo dyscyplinarne, ale nie doprowadziło to w tej chwili do oczekiwanego przełomu. Dyskusja dotycząca KPO i przyszłości relacji rządu z Komisją Europejską toczy się zarówno publicznie, jak i w kuluarach koalicji rządzącej - czytamy.

Pieniądze to nie wszystko Ireneusz Dąbrowski

PiS obserwuje Węgry i liczy na odblokowanie KPO

Z rozmów "Rz" wynika, że wpływ na to miało kilka czynników. "Po pierwsze, zmienia się sytuacja w kontekście Węgier i Viktora Orbána. Nowogrodzka bardzo uważnie obserwuje to, co dzieje się na linii Budapeszt–Bruksela. Politycy PiS zdają sobie sprawę, że jeśli dojdzie do odblokowania środków dla Węgier, to zmieni się sytuacja i postrzeganie konfliktu Warszawa–Bruksela w Polsce".

- Trudno oczekiwać, że na dobre wyjdzie nam sytuacja, w której będziemy ostatnim niedobrym uczniem w całej klasie – mówi jeden z informatorów "Rzeczpospolitej". 

Sonda
Czy środki z KPO są nam potrzebne?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze