Mateusz Morawiecki. Jarosław Gowin. Konferencja dotycząca kolejnych obostrzeń

i

Autor: TWITTER Mateusz Morawiecki. Jarosław Gowin. Konferencja dotycząca kolejnych obostrzeń

Nowy lockdown. Gowin o tarczy pomocowej dla firm. Ważne słowa o 500 plus i emeryturach

2020-12-17 17:25

Tematem briefingu Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii Jarosława Gowina oraz Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej Tadeusza Kościńskiego była pomoc dla branż dotkniętych obostrzeniami.

Rząd wprowadza nowe obostrzenia

Wicepremier Gowin zaczął od stwierdzenia, że narodowa kwarantanna musi być poświęcona zwalczaniu pandemii oraz że zdaje sobie sprawę z trudnej sytuacji branż objętych obostrzeniami. Pomoc dla firm ma wynikać między innymi z zasad podpisanej 2 dni temu przez prezydenta Dudę kolejnej ustawy pomocowej. Ustawa precyzuje pomoc w postaci m.in. zawieszeń lub umorzeń ZUS, postojowego, bezzwrotnych dotacji w wysokości 5 tys. złotych. Do tego dochodzą środki z gwarantowanych świadczeń pracowniczych – 2 tys. na etat lub zlecenie. Wicepremier oświadczył, że negocjując z Komisją Europejską, uzyskano jej zgodę na kontynuację dotychczasowej pomocy dla firm. W tej chwili, poinformował Gowin, negocjujemy refinansowanie do 70 procent kosztów stałych. Tarcza pomocowa opiewa łącznie na kwotę 40 miliardów – wyjaśnił wicepremier i dodał, że nie chodzi tu o pomoc dla całej gospodarki, ale tę udzielaną punktowo, branżom, które w związku z epidemią nie mogą normalnie prowadzić działalności. Wicepremier wspomniał też o tarczy prawnej, która ma polegać na wolności gospodarczej bez utrudnień biurokratycznych.

Minister Finansów Tadeusz Kościński

i

Autor: Robert Gardzinski / Forum
TRAGICZNY bilans zgonów w Polsce. Druga fala epidemii zabija Polaków

Polska gospodarka weszła w recesję

Przez pandemię polska gospodarka weszła w recesję – powiedział Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej Tadeusz Kościński. Dodał, że jego ministerstwo słucha przedsiębiorców i stara się łagodzić skutki pandemii. Stąd nowelizacja budżetu, dzięki której finanse publiczne pozostają stabilne. Ustawa budżetowa dała możliwość zadłużenia się o 109 miliardów zł, dzięki czemu można było wypłacić m. in. 13 i 14 emeryturę i 500 plus. Zadłużenie przyszłoroczne wyniesie na wszelki wypadek 82 mld zł. Polska ma jedną z najpłytszych recesji w Europie – stwierdził minister Kościński i dodał optymistycznie, że w przyszłym roku przewiduje wzrost gospodarczy na poziomie 4 procent.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze