Dawid Piekarz

i

Autor: Tomasz Radzik/SUPER EXPRESS Dawid Piekarz

Wiceprezes Instytutu Staszica o krytykowaniu działań CSR: Kiedy (nie) liczy się pomoc

2021-09-03 13:28

Czy w dzisiejszych czasach, kiedy w Polsce na dobre rozwinął się trend pomagania warto zarzucać firmom, instytucjom, że właśnie to robią? Nie dziwmy się później, że ciężko jest znaleźć partnera czy sponsora dla danego pomysłu. Firmy wiedząc, że każde działanie może być wykorzystane w niejasnym celu, zastanowią się nie dwa, a na pewno więcej razy, czy w ogóle w dany projekt się zaangażować - pisze w swoim komentarzu dr Dawid Piekarz, wiceprezes Instytutu Staszica.

Dlaczego spółki w ogóle powołują fundacje?  W tej chwili kwestie społecznego zaangażowania podmiotów rozliczane są raportem niefinansowym obejmującym np. dbałość firmy o środowisko i kwestie ważne społecznie – co ma coraz większe znaczenie nie tylko wizerunkowe ale także jest istotnym elementem np. wyceny giełdowej. W tym kontekście fundacje spółek powoływane są po to, żeby móc realizować strategie CSR, a właściwie już teraz ESG tam gdzie to działanie jest naprawdę potrzebne i sensowne. Takie rozdzielenie ma także ten plus, że kiedy działalność CSR robi przedsiębiorstwo, musi ono tę działalność precyzyjnie kalkulować w ramach zysków wizerunkowych tu i teraz. Fundacja zaś ma inną perspektywę i może po prostu kalkulować bardziej w kategoriach „większego dobra”

Na przykład Fundacja ORLEN z 20-letnim doświadczeniem angażuje się w pomoc domom dziecka i to w sposób kompleksowy. Przekazywane są darowizny na leczenie i rehabilitację. Sami pracownicy koncernu są zaangażowani w program wolontariatu pracowniczego. Takie inicjatywom należą się pochwały i naśladowanie. Dzięki działaniom Fundacji zdolni i ambitni uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych otrzymując stypendia oraz biorąc udział w spotkaniach szkoleniowych, wolontariatach i integracjach, mogą rozwijać swoje umiejętności. Zakres zaangażowania pokazuje realizacja aż siedmiu programów stypendialnych.

PRZECZYTAJPKN Orlen otworzył Centrum Badawczo Rozwojowe w Płocku

Sama spółka PKN ORLEN wsparła w 2020 roku łącznie 70 instytucji, przedsięwzięć, klubów i stowarzyszeń sportowych, co pomogło 320 tysiącom dzieci w całym kraju realizować swoje pasje. To także popularyzacja aktywności fizycznej i zdrowego trybu życia wśród najmłodszych. Za sportem i aktywnością dzieci i młodzieży idzie także zaangażowanie lokalnej społeczności. Co ważne, w swoich działaniach dobroczynnych, każda inicjatywa, w której wsparcie angażuje się Fundacja, jest wnikliwie analizowana. Monitorowany jest również proces wdrożenia i efekty podejmowanych działań.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek: Przez sport budujemy wartość marki

Krytykowanie czy używanie działań charytatywnych w doraźnej walce konkurencyjnej czy politycznej może więc przynieść więcej szkód niż nam się wydaje - powoduje że ze  firmy będą wydawać pieniądze nie tam gdzie przyniosą ona najwięcej pożytku lecz tam „gdzie nikt się nie przyczepi”. Tyle tylko że tam o finansowanie jest zawsze najłatwiej! Fundacja HANDICAP Zakopane, zakupiła specjalistyczny bus do transportu osób niepełnosprawnych, prowadzi treningi sportowe oraz uczestniczy w zawodach rangi regionalnej, ogólnopolskiej i międzynarodowej. Jaki jest tego efekt? Sportowcy robią postępy w kondycji fizycznej, ale co najważniejsze – w relacjach społecznych. Dlaczego więc takie inicjatywy są atakowane? Trudno znaleźć logiczne wytłumaczenie.

Oczywiście -  jawność i transparentność działań tego typu fundacji jest kluczowa i nikt ni kwestionuje jej znaczenia, czym innym jest jednak czepiania się dla zasady – bo nie lubimy, firmy, menedżera albo po prostu wydumany zarzut dobrze brzmi i przyciąga uwagę.

WAŻNE: Szef Orlenu zapowiada paliwową rewolucję

Ciężko jest także wytłumaczyć atak na chęć niesienia pomocy nie tylko przy pomocy narzędzi korporacyjnych. Budynek w Borkowie Lęborskim, który został przekazany Fundacji HANDICAP, a wcześniej użytkowany przez Fundację „Kresy RP”, został wyremontowany, a renowacja była sfinansowana ze środków prywatnych Daniela Obajtka, prezesa PKN Orlen. Teren wokół obiektu wciąż wymaga pewnych prac i po zakończeniu zaplanowanego remontu nieruchomość będzie przeznaczona m.in. na uruchomienie i prowadzenie przez Fundację Centrum Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Szkoleniowego, w którym leczone będą osoby z dysfunkcjami i zaburzeniami rozwojowymi, zaburzeniami mowy i komunikacji, zespołem Tourette'a. Jeśli komuś nie drżą ręce pisząc dywagacje na temat zaangażowania w cele charytatywne, niech przez chwilę zastanowi się jak mogą drżeć potrzebujący, którzy poza niezdrowym rozgłosem, muszą codziennie zmagać się z problemami, o których nie mamy pojęcia.

Dr Dawid Piekarz – wiceprezes Instytutu Staszica

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze