Orlen

i

Autor: materiały prasowe Orlen Orlen

Niemcy zatankują na Orlenie. Polski koncern podbija zachodni rynek

2021-09-02 14:03

PKN Orlen przez długi czas prowadził w Niemczech stacje pod szyldem Star. Nadszedł jednak czas na zmiany, bo polski koncern zaczął otwierać kolejne placówki pod własną marką. Właśnie otwarto szóstą stację z orłem w logo, która ma tym samym wieńczyć udany program pilotażowy, który wykazał, że klienci chętnie tankowali w placówkach Orlenu. Jak podano w komunikacie prasowym, w ramach ujednolicenia wizerunku, wszystkie stacje polskiego koncernu w Niemczech, Czechach i na Słowacji mają w nazwie Orlen.

Orlen na podbój zagranicznych rynków

Polski Koncern Naftowy Orlen poinformował, że ujednolicenie nazw jest częścią strategii ORLEN2030, która służy umocnieniu pozycji i rozpoznawalności na zagranicznych rynkach. Udział stacji poza Polską ma wzrosnąć z 37 proc. do 45 proc., wtedy też pod marką Orlen ma działać 3,5 tys. stacji paliw. Jak podkreślał prezes zarządu koncernu, Daniel Obajtek Niemcy są dla Orlenu atrakcyjnym i perspektywicznym rynkiem.

ZOBACZ: PKN Orlen i Ruch ruszają z nową usługą. InPost rośnie groźna konkurencja

Karpacz 2021: Daniel Obajtek

- [...] w 2019 r. średnia sprzedaż na stację w Niemczech zwiększyła się o około 400 tys. litrów w porównaniu do 2012 r. Wysoki poziom utrzymaliśmy także w minionym roku, naznaczonym pandemią. W kwietniu zeszłego roku z sukcesem uruchomiliśmy w Seeberg Ost pod Berlinem pierwszą stację wyłącznie pod marką Orlen. Jej znakomite wyniki sprawiły, że w tym roku otworzyliśmy kolejnych pięć takich stacji - mówił prezes Obajtek.

Orlen zmienia nazwy kolejnych stacji

Zakończony sukcesem proces cobrandingu ma przerodzić się w rebranding, również na rynku niemieckim. Do końca 2021 roku ma zostać otwarta nowa stacja w Sylt, wyłącznie pod nazwą Orlen. W 2022 roku staną kolejne, w Solingen, Hollenstedt, Zehlla-Mehlis oraz Cuxhaven-Altenwalde. Na początku 2023 roku uruchomiana ma być również stacja w Trier.

Obecnie stacje wyłącznie pod marką Orlen działają w Seerburg Ost pod Berlinem, Hamburgu, Bremen, Dortmundzie, Neuss i Flensburgu. Co ciekawe, ostatnia z nich przeszła kompletną rozbiórkę, żeby postawić ją od nowa i dostosować do obecnie panującego standardu sieci Orlen. Jest dostosowana do niepełnosprawnych klientów oraz działa z stop.cafe z ofertą gastronomiczna dla klientów.

Orlen inwestuje w rynki zagraniczne

Obecnie w Niemczech, we wszystkich landach działa 586 stacji koncernu Orlen. W ich ofercie pojawia się coraz więcej polskich produktów, m.in. soków, napojów energetyzujących, słodyczy, hot-dogów, czy zapiekanek. Koncern zainwestował na niemieckim rynku już ponad 300 mln euro.

Sonda
Czy logo z orłem na zagranicznych stacjach Orlenu to dobry pomysł?

Ujednolicenie wizerunku koncernu będzie przebiegać także w Czechach, w których jest 421 stacji i na Słowacji (15 stacji). Obiekty po cobrandingu funkcjonują pod nazwą Benzina-Orlen. Pełny rebranding na Słowacji ma ruszyć w październiku i obejmie dziesięć lokalizacji, w Czechach rozpocznie się w grudniu na 8 stacjach.

Orlen

i

Autor: materiały prasowe Orlen Orlen