Tauron

i

Autor: Shutterstock, East News, materiały prasowe Tauron

Dymisje w Tauronie

Wielka awaria elektrowni Jaworzno. Dwóch wiceprezesów Tauronu straciło pracę

2022-08-12 14:26

W opublikowanym komunikacie, Tauron poinformował, że dwaj wiceprezesi Taurona: Artur Michałowski i Jerzy Topolski zostali w piątek odwołani ze stanowisk przez radę nadzorczą spółki.

Tauron: dwaj wiceprezesi odwołani ze stanowisk

Artur Michałowski był ostatnio wiceprezesem Taurona ds. handlu, a Jerzy Topolski wiceprezesem ds. zarządzania majątkiem. Obaj zostali odwołani ze skutkiem na koniec dnia 12 sierpnia br.We wtorek ze stanowisk prezesa spółki Tauron Wytwarzanie oraz spółki Nowe Jaworzno Grupa Tauron (NJGT), powołanej do budowy i eksploatacji węglowego bloku energetycznego o mocy 910 MW w Jaworznie, został odwołany Sebastian Gola.

Artur Michałowski pełnił obowiązki prezesa Taurona od sierpnia ub. roku, łącząc je ze stanowiskiem wiceprezesa ds. handlu, do czasu wyboru przez RN na prezesa koncernu Pawła Szczeszka w kwietniu br. Michałowski kierował więc Tauronem w czasie, gdy koncern prowadził działania zmierzające do ukończenia i uruchomienia bloku 910 MW w Jaworznie. Topolski, pełniący funkcję wiceprezesa ds. zarządzania majątkiem od lipca 2020 r., był również zaangażowany w ten proces.

Kongres 590 - Patryk Demski, wiceprezes Tauron | Pieniądze To Nie Wszystko Extra

Awaria w elektrowni - blok w Jaworznie nie wytwarza energii

Wybudowany kosztem ponad 6 mld zł blok 910 MW uruchomiono z opóźnieniem w listopadzie 2020 r. W czerwcu ub. roku został wyłączony z powodu usterek, naprawianych od tego czasu przez wykonawców z konsorcjum Rafako-Mostostal Warszawa. Ponownie jednostkę uruchomiono - również z opóźnieniem wobec pierwotnych planów - w końcu kwietnia br.

Obecnie blok w Jaworznie nie wytwarza energii. W poniedziałek Tauron potwierdził, że jednostka została czasowo odstawiona w związku z koniecznością przeprowadzenia pełnego procesu oczyszczenia kotła oraz odżużlacza.

Zła jakość węgla potencjalną przyczyną awarii?

W ubiegłym tygodniu, powołując się na informacje firmy Rafako, portal Onet napisał, że może dojść do awarii bloku z powodu złej jakości spalanego węgla. Tauron zapewnił w odpowiedzi m.in., że blok ma zaawansowane systemy wykrywania zanieczyszczeń zawartych w paliwie. Grupa poinformowała też, że jednostka ma zapewnione paliwo, którego zapasy są około dwukrotnie większe od wymaganych.

Tauron zaznaczył, że po ponownym uruchomieniu, w okresie przejściowym blok jest do dyspozycji Polskich Sieci Elektroenergetycznych. W maju i czerwcu jednostka wyprodukowała ponad 650 tys. MWh, a w lipcu 250 tys. MWh.

Szef Grupy Tauron z nową funkcją

We wtorek na czele eksploatującej blok spółki NJGT stanął szef Grupy Tauron Paweł Szczeszek, który będzie łączył obie funkcje. Według Taurona ma to m.in. usprawnić mediacje z wykonawcą bloku i usprawnić jego działanie do czasu usunięcia wszystkich usterek. W środę wieczorem Rafako i NJGT poinformowały, że rozpoczęły mediacje przed Prokuratorią Generalną dotyczące wypracowania nowego terminu, po którym blok w Jaworznie ma pracować bez usterek.

Trwają mediacje w sprawie nowego harmonogramu

Po ostatnim uruchomieniu bloku 910 MW w końcu kwietnia br., okres przejściowy miał trwać do końca października br. Obecne mediacje NJGT i Rafako przed Prokuratorią Generalną dotyczą wypracowania nowego harmonogramu zakończenia okresu przejściowego.

Elektrownia w Jaworznie

Blok o mocy 910 MW w Elektrowni Jaworzno to najnowocześniejsza jednostka tego typu w polskim systemie energetycznym oraz ważny element rynku mocy. Dysponuje 15-letnim kontraktem mocowym. Docelowo blok w Jaworznie osiągnie minimum techniczne na poziomie 37 proc. To istotny parametr, bowiem przy niższym zapotrzebowaniu na energię nie jest konieczne jego wyłączanie a potem ponowne uruchamianie. Jest to ważne przy rosnącej produkcji energii z niestabilnych źródeł odnawialnych.

Sonda
Czy uważasz, że elektrownia atomowa to dobry pomysł?
Najnowsze